Etli ekmek nerenin?

Yazar: »


Yemek Tarifleri forumunda bulunan Etli ekmek nerenin? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda yemek tariflerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etli ekmek nerenin?

Mesajgönderen taNGo » 19-11-2018 14:19

Uzun pideye benzeyen görüntüsü, ince hamuru ve lezzetiyle dikkat çeken etli ekmek, Konya ilimize ait bir yemektir.

Resim

Etli ekmek nedir?
Etli ekmek ince hamurlu, uzun boyutlu ve etin zırhta çekilmesiyle yapılarak hazırlanan pide benzeri bir yemek çeşididir.

Etli ekmek nasıl yapılır? Etli ekmek çeşitleri
Etli ekmek, etin zırhta çekilerek kıyma haline dönüştürülmesi ile yapılır. Ayrıca etli ekmeğin üzerine kaşar peyniri ilave edilmesiyle mevlana, ince doğranmış kuşbaşı etten yapılmasıyla bıçak arası, bıçak arası üzerine peynir ilave edilmesiyle recai, kavurmadan yapılmasıyla ise kavurmalı adı verilen farklı çeşitleri de vardır. Etli ekmeği normal pideden ayıran en önemli özelliği ince hamuru, zırhta çekilerek yapılan kıyması ve normal pidelere göre eni küçük, boyunun ise uzun olmasıdır.

Resim

Etli ekmek hangi ilimize aittir?
Etli ekmek çoğu zaman Sivas ilimize ait etli pide ile karıştırılmaktadır. Etli ekmek ile etli pide arasındaki fark, içerilerinde kullanılan malzemeler ve boyutudur. Bu nedenle etli ekmek Konya ilimize, etli pide (bazı yörelerde etli ekmek olarak ta bilinir) ise Sivas ilimize aittir.

Konya'nın sembolü ve meşhur yemeği olarak bilinen ve tarihinde bir çok yeri olan etli ekmek, günümüzde yurt genelindeki bir çok ilimizdeki lokantalarda servis edilmektedir.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3947
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Yemek Tarifleri

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.