Led ampul yanıp sönüyor

Piyasada bulunan yada yeni çıkan teknolojik aletler, bunların incelemesi ve tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
İletişim:

Led ampul yanıp sönüyor

Mesaj gönderen taNGo »

Duvar anahtarı (swtich) kapalı konumdayken kullandığınız led ampül yanıp sönüyor ise (pırpır yapma durumu), bunun sebebi kullandığınız ışıklı anahtar ya da ışıklı komütatör olabilir. Böyle bir sorun yaşıyorsanız, problemin çözümü için yazının devamını okuyun.

Resim

Resim

Piyasada satılan bir çok ışıklı anahtar ya da ışıklı komütatör led veya tasarruflu lambalarla tam verimli olarak çalışmıyor.

Mesela, Viko firmasının ürettiği ve satışa sunduğu ışıklı anahtarların paketlerinde led ve tasarruflu lambalarda anahtarın kullanımı için nötr hat çekilmesi gerektiği yazıyor. Bu anahtarlara nötr hat çekilse bile ışıklı anahtarın üzerindeki küçük led ışık (anahtar açık ya da kapalı olsun) sürekli yanar durumda kalıyor ve işlevini düzgün olarak yerine getiremiyor. Eğer nötr hat çekilmezse bu seferde anahtar üzerindeki küçük led ışık anahtar kapalı olduğunda yanıyor, açık olduğunda sönüyor. Yani işlevini doğru bir şekilde yerine getiriyor. Ancak bu seferde anahtar kapalı konumdayken led ya da tasarruflu ampul kullanımında ampül yanıp sönüyor (pırpır yapıyor) ya da sürekli olarak düşük watta yanar durumda kalıyor.

Bunun sebebi led ve tasarruflu ampullerin içinde kullanılan devrelerden kaynaklanıyor. Anahtar kapalıyken anahtar üzerindeki küçük led ışık faz ve anahtara giden kablo arasında köprü görevi görüyor ve ampulün içerisindeki devre ile bir şekilde uyum sağlamadığından ampulün yanıp sönmesine ya da sürekli olarak düşük watta yanmasına neden oluyor.

Resim

Ben bu sorunu evdeki anahtarları ışıklı anahtarlarla değiştirdiğimde yaşadım. Led anahtarların montajını yaptıktan sonra kullandığım led ampüller anahtar kapalıyken yanıp sönüyor ya da sürekli olarak düşük watta yanıyordu. Anahtarın doğru bir şekilde çalışması içinse sadece akkor flamanlı ampül kullanmam gerekiyordu. Ancak bu devirde elektrik sarfiyatını %85 lere kadar düşüren led ampüller dururken ışıklı anahtarların doğru bir şekilde çalışması için eski tip ampuller kullanmak biraz saçma geldi.

Konuyu internet üzerindeki Türk ve yabancı sitelerden günlerce araştırmama rağmen hiç bir sonuca varamadım. Kullandığım anahtar firmasının müşteri hizmetlerini aramama rağmen sorunu çözülemedi. Led ampül ile ışıklı anahtarı kullanabilmek için anahtara nötr hat çekmek gerektiğini söylediler, ancak bu seferde anahtarın üzerindeki led ışık sürekli olarak yanar durumda olacağını belirttiler. Kısacası ışıklı anahtar işlevini düzgün bir şekilde yerine getiremeyecekti.

Resim

Sonuç olarak ışıklı anahtar ile led / tasarruflu ampül kullanmak neredeyse imkansız gibi bir şeydi. Bu işin peşini bırakmadım ve bir şekilde led ampül ile ışıklı anahtarı kullanmayı kafaya koymuştum. Bazı Türk ve yabancı forumlarda led ampulün duy kısmının bağlantı yerine klemens ile paralel olarak direnç takılırsa sorunun çözüleceği yazıyordu. Bu çözümü hiç denemedim. Çünkü direncin 220 volt almasıyla birlikte aşırı ısınma sonucu yangın tehlikesi olabileceğini düşündüm.

Resim

Sorunu araştırırken bir yandan da piyasadaki led ampülleri araştırıyordum. Bir internet sitesinde dimlenebilir (dim edilebilir / kısılabilir) ya da dimmable özellikte bir led ampül gördüm. Bu led ampül çeşidini daha önce hiç dimmer anahtar kullanmadığım için denememiştim. Aklıma bu ampülün içindeki devrenin diğer standart led ampüllerin devresinden farklı olabileceği geldi ve bu ampülü hemen ışıklı anahtar ile denemek istedim. Piyasada Philips, Osram, Next Led gibi bir çok farklı markanın dimlenebilir ampülü var. Ben fiyatının da uygun olması sebebiyle Next Led'in dimlenebilir ampülünü satın aldım.

Ampülü sipariş ettikten sonraki gün elime ulaştı. Hemen evdeki duylardan birine taktım ve sonuç mükemmeldi! Dim edilebilir led ampül ile ışıklı anahtar ilginç bir şekilde uyum sağlayarak çalıştı! Anahtarı kapattığımda, dim edilebilir ampul ne yanıp sönme (pırpır) yaptı ne de sürekli olarak düşük watta yandı. Yani kusursuz bir şekilde çalıştı. Anahtar üzerindeki küçük led ışık ise işlevini düzgün bir şekilde yerine getirdi.Tasarruflu lambaların dimmerlenenlerini denemedim, daha doğrusu piyasada var mı yok mu araştırmadım bile. Fakat eğer tasarruflu ampüllerinde dim edilebilenleri varsa onların da aynı şekilde ışıklı anahtarlar ile düzgün olarak çalışacağını düşünüyorum.

Sorunun çözümünü buraya yazmak istememin sebebi daha önce internette hiç bir yerde konuyla ilgili bir çözümün bulunmamasıydı. Umarım bu sorunu yaşayanlara yardımcı olabilmişimdir.
Dreams