Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Eğitim hayatımıza dair her şey. Anılar, düşünceler..
Kullanıcı avatarı
commando
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu

Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Mesaj gönderen commando »

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ

I Çalıştığınız yer, fazla soğuk yada sıcak olmamalı iyi havalandırılmalı ve sessiz olmalıdır.
II Çalışma odasındaki poster, afiş ve resimler dikkatinizi dağıtır.
III Çalışmaya başlamadan önce çalışma sırasında lâzım olabilecek bütün malzemelerin el altında bulunması, dikkatinizin dağılmasına mâni olur.
IV Çalışırken müzik dinlemek, televizyon seyretmek verimli ders çalışmanıza mâni olur. Zihniniz iki işi aynı mükemmellikte yapamaz.
V Yazarak ders çalışın öğrenme daha kalıcı olur.
VI Kendinize bir ders çalışma programı yapın ve daima tatbik edin.
VII 40 dakika çalışıp 10 dakika tekrar ettikten sonra 10 dakika ara vermek gerekir. Böylece hatırlama daha iyi olur. Bu dinlenme sırasında televizyondan uzak durun.
VIII Hiç tekrar yapılmazsa öğrenilenlerin % 30’u unutulur.
IX Problem çözerken çözüme ulaşıncaya kadar ara vermemek lazımdır.
X Dersi dinledikten sonra imtihana kadar hiç tekrar edilmemesi imtihan akşamı o ders ile ilgili hiçbir şey öğrenilmemiş gibi yeniden çalışma anlamına gelir.
XI İlk tekrar dersi öğrendikten sonra, ikinci tekrar hafta sonu, üçüncü tekrar imtihandan bir hafta önce, dördüncü tekrarda imtihan akşamı yapılırsa öğrenme tam gerçekleşir.
XII Dinlerken sürekli gözlerinizle onu takip edin, bu sizin dersi dinlerken dikkatinizin dağılmasını önler.
XIII Dersi dinlerken, hocanın imtihanda çıkacak sorular üzerinde daha çok durduğuna dikkat edin.
XIV Anlamadığınız yerleri tekrar anlatması için, hocanıza başvurmaktan çekinmeyin.
XV Hayal kurmak çalışmanıza mâni olur. Hayal kurmaya başladığınızı fark ederseniz, bunu çalışma sonrasına erteleyin yada hayal kurmaya devam edin ve tamamlayınca derse dönün.
XVI
IWAS yazdı: Aynı saatte aynı yerde çalışıldığında daha çabuk konsantre olunuyor. :)

Unutmayın ders çalışmanızdan sorumlu tek kişi sizsiniz…
En son commando tarafından 05-12-2005 19:27 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
[b] Biri Ecdadima Küfrettimi boğarim.
Boğamasamda yanımdan kovarım..
Yumuşak başlıysam kim dedi uysal koyunum..
Kesilir ama çekmeye gelmez boynum..
Mehmed Akif Ersoy [/b]
Kullanıcı avatarı
IWAS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen IWAS »

Ya of sinir oluyorum bu verimli ders çalışma yazılarına. Ben her yerde her şekilde çalışabiliyorum.

Ama katıldığım bir konu var. Aynı saatte aynı yerde çalışıldığında daha çabuk konsantre olunuyor. Bizzat denedim oluyor yani :)
Eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...
Kara çarşafa girsin diyorsanız,
Yobazın gazabından ürkerek...
Diyorsanız ki, okumasın
Kadınımız, kızımız;
Budur bizim alın yazımız...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...
Kullanıcı avatarı
commando
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu

Tavsiyen eklendi IWAS
Mehmed Akif Ersoy [/b]
Kullanıcı avatarı
ComiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ComiC »

bu konuda tamamen acemiyim. Sınav zamanları hariç oturup çalıştığımı dahi hatırlamıyorum. Herşeyden önce insanın içinden gelmesi lazım kardeşim :) Tabi birde her insan aynı değil kimine oturup çalışmak iyi gelirken kimisine yatarak (mesela bana) çalışmak iyi gelir.
enjoy the silence..
Kullanıcı avatarı
commando
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu
R.Ö.Y. 1. Etap Şampiyonu

ComiC yatarak ders çalışın tavsiyeni ekleyemem istisna olsa gerek Kaide diğerleri.. :)
Mehmed Akif Ersoy [/b]
Kullanıcı avatarı
eurus
Slow Friend
Slow Friend

Mesaj gönderen eurus »

Bu sene yeni bir uygulamaya başlayarak odamda iki adet masa bulundurmaya başladım. Birisi bilgisayarın ve tüm ıvır zıvırların bulunduğu ofis tipi ahşap masam, öbürü de tamamen ders çalışmak için kullandığım BEYAZ RENKTE, PİKNİK TİPİ açılıp kapanabilen masam. Geniş ve düz, katlanabiliyor. Ebatları 100x50 gibi yaklaşık.

Beyaz masada çalışmanın faydasını hissetmeye başladım. Masa beyaz olduğu için dikkat hiçbir şekilde dağılmıyor. Işığı iyi yansıttığı için ışık problemi de olmuyor. Daha ne olsun :)

O yüzden önerim her şeyden önce BEYAZ renkte temiz, geniş ve boş bir masadır.
Kullanıcı avatarı
kokomela
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen kokomela »

benim de en büyük problemim ders çalışmak ocakda sınavlarım var ama halen daha sallıyorum :( ders çalışmakla ilgili birsürü kitap aldım ama uygulayamadım :( yıllarca lisede sürüncem heralde
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

Değinmek istediğim önemli bir nokta daha var ki çoğumuz algılama merkezlerimizi bilmiyoruz. Algılamamız 3 şekilde olmakta; görsel, işitsel ve dokunsal.
Eğer bu 3 durumdan biri sizde daha fazla ön plandaysa bunun farkında olarak çalışmanın yardımcı olacağını düşünüyorum. Misal;bazılarımız yüksek sesle okuduğunda konuyu daha iyi anlayabilir. Bazılarımız için soruyu gözünün önünde şekillendirmek ya da bir yere çizmek çözüme ulaşmada yardımcı olur. Konu, ders çalışmak olduğunda özellikle bu iki türden hangisine yatkın olduğumuzu bilmemiz gerekir diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
cemostar
New Friend
New Friend

Mesaj gönderen cemostar »

verimle ders çalışamak bence kesinlikle programlı çalışmaktır . çok değil . bence bir progarmlı çalışmayı deneyin. uyamam hissine kapılmadan yada zorlayarak ama deneyin dersleri haftaya dağıtın ve çalışın. ben son zamanlarda başladım ve faydasını gerçekten görüyorum. (öğretmen felan değilim! öğrenciyim güvenebilirzinz :) )
sulenaz
New Friend
New Friend

Re: Verimli Ders Çalışma Teknikleri

Mesaj gönderen sulenaz »

bence en verimli ders çalışma yöntemi şudur: İlk önce başaracağına inanacaksın kafandaki bütün negatif duygu ve düşünceleri atacaksın sonra tertemiz senin dikkatine dağatmayacak sessiz çok soğuk ve sıcak olmayan gün ışığı alan renkli ve posterli olmayan sade bir odaya geçeceksin masan tertemiz ve tamamen okul eşyalarınla dolu bir masa olacak eevde seni rahatsız edeceksesler varsa ilk önce uyarıcaksın sonra kapını kapatıp ders çalışamaya başlayacaksın sonra 45 dk da bir 15 dk mola vericeksin molanda bir şeyler atıştır bir dışarı bak elini yüzünü yıka ihtiyaçlarını gider yani bildiğğimiz tenefüs ama pc ve tvden uzak duracaksın çünkü onlarda senin dersten çok dikkatini çeken büssürü şey mutlaka vardır testlerde yapamadıklarına mutlaka geri dön önemli olan çok soru değil öz soru çozerek verim almaktır. kimsenin ben 400 soru çözüyorum demesine bakmayıp kendi anlama ve dinç durma kapasiten kadar soru çözüp verim al sınavlardan önce genel tekrar yap ve sakın panik olma sınavda panik olmak demek bu kadar emeği çpe atmak demetir dinç sakin ve pozitif bir kafayla gir çalışırsan ve öğretmenini dinlersen başaramayacağın hiçbir şey olmaz hepimiz beynimizi daha çok kullanabiliriz o yüzden kimsenin bu kadar çabuk anlıyor diye şaşırma ve üzülme sen de çalışa çalışa daha hızlı anlayacaksın çok az bilgi biliyorsan ve bütünsene çalışmadıysan bile önünde ki vakti ağlayarak değild e sakin ve heyacansız bir biçimde çalışarak(verimli) ggeçir en azında n yapacağn 10-15 soru fazla olur bu da seni bir nebze olsa teselli eder ... :lol: çok konuştuğum bbın
)