Türk milli eğitimi sınıfta kaldı

Eğitim hayatımıza dair her şey. Anılar, düşünceler..
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Türk milli eğitimi sınıfta kaldı

Mesaj gönderen Eternity »

ResimTürkiye, toplam 41 ülkenin katıldığı Uluslararası Öğrenci Başarısını Belirleme Programı (PISA) kapsamında matematik, fen bilimleri ve okuma alanında alt sırada yer aldı.

Ulusal düzeyde gerçekleştirilen sınavlarda ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğu ve başarısızlığı ortaya çıkan Türk milli eğitim sistemdeki bu olumsuz tablo, uluslar arası bir araştırmayla da belgelendi.

OECD’ye üye 30 ülke ile OECD üyesi olmayan 11 ülkede gerçekleştirilen PISA programının 2000-2003 yıllarını kapsayan ikinci dönem sonuçları açıklandı. Matematik ve fen bilimleri ile okuma ve problem çözme alanlarında öğrencilerin bilgi ve becerilerinin ölçüldüğü proje, Türk eğitim sisteminde değişikliklerin kaçınılmaz olduğunu gösterdi.

Türkiye’deki eğitim sisteminin "dünyadaki bilimsel ve ekonomik gerçeklere duyarlı bir yapıyı taşmadığı" vurgulanan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye alt sıralarda yer aldı. Matematik alanında Hong Kong-Çin 550 puanla ilk sırada yer alırken; bu ülkeyi Kore, Hollanda, Lihtenştayn, Japonya, Kanada, Belçika izledi. Türkiye sıralamada 423 puan alarak 34’ncü olurken, en alt sıralarda ise 356 puanla Brezilya bulunuyor.

Fen bilimleri alanında da Türkiye 441 puanla 35’inci oldu. İlk sırada ise 543 puanla Finlandiya yer aldı. En alt sırada ise 375 puanla Tunus bulunuyor.

Türkiye’nin, okuma alanında da 441 puanla Sırbistan, Uruguay ve Portekiz’le birlikte en alt sıralarda olduğu dikkati çekti.

Problem çözme alanında Kore ilk sırada yer alırken, Türkiye 33’üncü oldu.

PİSA 2003 değerlendirmesinde bir ülkede kişi başına düşen milli gelirle eğitimdeki başarı oranının paralel bir seyir gösterdiği ifade edilirken, Türkiye’nin bütçeden eğitime, araştırmaya ayrılan pay ve kişi başına düşen milli gelir göstergelerinde diğer ülkelere göre dezavantajlı durumdas olduğu vurgulandı.

Avrupa Birliği ülkeleri ortalamasında 4 bin dolar olan Öğrenci harcamalarının da Türkiye’de sadece 390 dolar olduğu dikkati çekti.

Kaynak: Hürriyetim
Ninni

Mesaj gönderen Ninni »

esef verici!
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

İlginç istatistikler. En çok dikkatimi çeken ise özellikle uzakdoğu ülkelerinin genel olarak üst sıralarda yer alması. Okuma alanında üst sıralarda yer almamız da şaşırttı desem yalan olmaz. Ama sanırım okuduklarını anlama ve hayata geçirmede problem var.

OECD'nin geçen haftalarda bir raporu daha yayınlanmıştı ve malesef OECD üyesi ülkeler arasında en müsrif ülke olduğumuz belirtilmişti. Böylesi sıralamalarda başarı elde etmemiz(?) gözlerimi yaşartıyor.
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

Eternity yazdı:İlginç istatistikler. En çok dikkatimi çeken ise özellikle uzakdoğu ülkelerinin genel olarak üst sıralarda yer alması. Okuma alanında üst sıralarda yer almamız da şaşırttı desem yalan olmaz. Ama sanırım okuduklarını anlama ve hayata geçirmede problem var.

OECD'nin geçen haftalarda bir raporu daha yayınlanmıştı ve malesef OECD üyesi ülkeler arasında en müsrif ülke olduğumuz belirtilmişti. Böylesi sıralamalarda başarı elde etmemiz(?) gözlerimi yaşartıyor.
Artık bunları okurken şaşırmak istiyorum!!!
Kullanıcı avatarı
EcCeNtRiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen EcCeNtRiC »

ya bence biz zeki insanlarızz ;) boşverin.. matematikten korkuoruz o kadar ;)
[i]*Her yeni başlayan macera
Heyecan dolu çilek kokar.. ;) [/i]
Kullanıcı avatarı
afili
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen afili »

evet zekiyiz ama aklımızı nerede nasıl kullanacağımızı bilmiyoruz
bi uşakta 5 kişi varmış 1.dünyanın en iyi pilotu 2.en iyi basketbolcusu 3.dünyanın en ZEKİ insanı 4.dünyanın en yaşlı insanı 5.sıradan bi insan mış derken uçak bakmış düşecekler pilot demiş ki uçak düşüyo maalesef 4 tane paraşütümüz var demiş...ben dünyanın en iyi pilotuyum dünyanın bana ihtiyacı var demiş ve almış paraşüyü atlamış.derken sırada diğeri ben dünyanın en iyi basketbolcusuyum demiş ve paraşütü almış atlamış.derken 2 paraşüt ve 3 kişi kalmış.zeki olanda demiş ben dünyanın en zeki adamıyım dünyanın bana ihtiyacı var demiş oda atlamış.1 paraşüt iki kişi kalmış.dünyanın en yaşlı adamı demiş ki ben yaterince yaşadım sen al atla şu paraşütü demiş.genc demiş amca üzülme o ben dünyanın en zeki insanıyım diyen varya benim sırt çantamı aldı atlladı demiş.:):):):)
anlaşıldığı gibi zekilik heryerde sökmüyor
diyeceğim şu ki????
DÜNYANIN EN ZEKİ HAYVANI TİLKİ
EN GERİZAKALI HAYVANI İSE BALIKTIR
TİLKİLER HER ZAMAN AÇ
BALIKLAR İSE HER ZAMAN TOKTUR
İsTeDiĞiN GiBi KoNuŞuRsAn İsTeMeDiĞiN GiBi LaF DuYaRsIN!!!...