Hiroşima'ya atom bombası neden atıldı?

Yazar: »


Aktüel forumunda bulunan Hiroşima'ya atom bombası neden atıldı? konusunu görüntülüyorsunuz...

Güncel haberler ve olaylar

Hiroşima'ya atom bombası neden atıldı?

Mesajgönderen taNGo » 06-08-2018 14:03

6 Ağustos 1945 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri tarafından Japonya'nın Hiroşima kentine atom bombası atıldı ve bir çok insan yaşamını yitirdi.

Resim

Peki bu kadar insanın ölümüne sebep olan Hiroşima'ya atom bombası neden atıldı? Hiroşima'ya atılan atom bombasının nedeni nedir?

O zamanların resmi açıklamalarına göre Hiroşima'ya atom bombası atılmasının sebebi 2. dünya savaşı sırasında ABD tarafından Japonya topraklarına kara harekatı düzenlenirse büyük bir direnişle karşılaşılacağı, bu harekat sonucunda çok fazla sivil ve askerin ölümüne sebep olunacağı, bunun yerine daha az kişinin ölmesi için atom bombası kullanılarak Japonya'nın teslim olmasını sağlama görüşüydü. Ancak o zamanlar bir çok ülke Amerika'nın yaptığı bu açıklamaya inanmamış ve gerçekle hiç bir alakası olmadığını savunmuştur. Aksine Amerika'nın atom bombası kullanması Dünya çapında ve kendi ülkesindeki askeri ve siyasi bir çok kesim tarafından barbarca olarak yorumlanmıştır.

Hiroşima'ya atılan atom bombası sonucu kentin yüzde 90'ı yerle bir olurken yaklaşık 140 bin kişi hayatını kaybetmiştir. Bombanın etkisiyle yaralanan ve hastalık sonucu ölen kişiler ile beraber sonraki yıllar ölenlerin sayısı daha da artmıştır.

Hiroşima'dan sonra 9 Ağustos 1945 tarihinde Japonya'nın diğer şehri Nagasaki'ye atılan atom bombası sonucu ise yaklaşık 70 bin kişi daha ölmüştür.

Japonya, ülkesine atılan bu iki atom bombası sonucu 2. Dünya Savaşındaki müttefiklerine karşı teslim olma kararı almış ve 15 Ağustos 1945 tarihinde kayıtsız şartsız teslim olmuştur.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3947
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Aktüel

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron