Kosgeb hibe teşvikleri hakkında

Güncel haberler ve olaylar
ikaynak
New Friend
New Friend

Kosgeb hibe teşvikleri hakkında

Mesaj gönderen ikaynak »

Yeni Girişimci Desteği (toplam 27.000 geri ödemesiz + 70.000 geri ödemeli)

Girişimcinin bu destekten faydalanabilmesi için;
Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi tamamlayarak katılım belgesi alması,
veya İŞGEM’de yer alan bir işletme olması gerekmektedir.

Girişimci yasal kuruluşunu yapmış olduğu işletme için hazırlayacağı İş Planı ile KOSGEB Hizmet Merkezlerine Yeni Girişimci Desteği için başvuru yapabilir. Girişimcinin başvurusu Değerlendirme ve Karar Kurullarında değerlendirilir.

Başvurusu kabul edilen girişimci için destek ödemeleri, işletmenin talep ettiği destek kapsamında, yapmış olduğu harcamalara ilişkin fatura, fatura yerine geçen belge tutarının ödendiğini gösterir banka dekontu, tahsilat makbuz vb. belgeleri KOSGEB Hizmet Merkezine ibrazından sonra, ödemeye esas tutar üzerinden işletmeye ödeme yapılır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi;

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi 60 saatlik ücretsiz eğitimlerdir. 1-1,5 ay kadar sürmektedir.

Eğitim dört ana modülden oluşmaktadır;

Modül 1:
Girişimcilik özelliklerinin sınanması, iş fikri geliştirme ve yaratıcılık egzersizleri
Modül 2:
İş planı kavramı ve öğeleri (pazar araştırma, pazarlama planı, üretim planı, yönetim planı, finansal plan)
Modül 3:
İş planı öğelerinin pekiştirilmesine yönelik atölye çalışmaları
Modül 4:
İş planının yazılması ve sunumunda dikkat edilecek hususlar

Eğitim ana modüllerine %80 oranında devam eden katılımcılar katılım belgesi almaya hak kazanır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri;

1- KOSGEB Hizmet Merkezleri tarafından veya
2- KOSGEB’in işbirliği yaptığı kurum ve kuruluşlar tarafından verilmektedir.

Eğitimden faydalanabilmek için;

Size en yakın KOSGEB Hizmet Merkezine başvuru yapmanız gerekmektedir. Eğitim ile ilgili detay bilgiler (ne zaman başlayacağı, eğitim saatleri vb.) http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Duyur ... ontent=346 adresinden veya Hizmet merkezlerinden alınabilir.

Ayrıca İŞKUR aracılığı ile de girişimcilik eğitimleri verilmektedir. Verilen eğitimlerin ön şartı işsiz olmak yani İŞKUR’a kayıtlı olmaktır. İŞKUR’a ve Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerine başvurular İŞKUR İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Eğitim ile ilgili detay bilgiler (ne zaman başlayacağı, eğitim saatleri vb.) İŞKUR İl Müdürlüklerinden alınabililir

Ayrıntılı Bilgi için: KOSGEB Çağrı Merkezini (444 1 567) arayabilirsiniz.
Yeni Girişimci Desteği kapsamında verilen destekler aşağıda yer almaktadır;

A) İşletme Kuruluş Desteği
Geri ödemesiz olan bu desteğin üst limiti;
İşletme kuruluş giderleri (sicil kaydı, oda kaydı, kuruluşa ilişkin noter masrafları, zorunlu izin ve ruhsat giderleri) için 3.000 TL,
İşletme kurulmadan önce girişimcinin belgelendirmesi kaydı ile, iş kurmaya yönelik olarak aldığı teknik, hukuki, mali, iş planı, etüd, fizibilite çalışması için danışmanlık giderleri için 2.000 TL
olmak üzere toplam 5.000 TL’dir.

B) Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat ve Ofis Donanım Desteği
Desteğin başlangıç tarihinden itibaren 12 ay içinde satın alınacak makine, teçhizat ve ofis donanımları için geri ödemesiz olarak verilen bu desteğin üst limiti 10.000 TL’dir.

C) İşletme Giderleri Desteği
Desteğin başlangıç tarihinden itibaren 24 ay içinde gerçekleşen işletme giderlerine yönelik geri ödemesiz olarak verilen desteğin üst limiti her ay için 1.000 TL olmak üzere toplam 12.000 TL’dir.

Aşağıda belirtilenler işletme gideri olarak sayılır:
Personel net ücretleri (asgari geçim indirimi net ücrete dahil edilmez),
Elektrik, su, ısıtma, telekomünikasyon, işyerinde ürün/hizmet üretim amaçlı kullanılan makinelere ait yakıt giderleri.

D) Sabit Yatırım Desteği
Desteğin başlangıç tarihinden itibaren 24 ay içinde satın alınacak, makine ve teçhizat için banka teminat mektubu karşılığı geri ödemeli olarak verilen bu desteğin üst limiti 70.000 TL’dir.

Hibe Danışmalık Hizmetleri için
http://onlinetrendler.com/2011/03/hibe- ... k-hizmeti/
CssKurumsal
New Friend
New Friend

Re: Kosgeb hibe teşvikleri hakkında

Mesaj gönderen CssKurumsal »

Valla arkadaşlar ben yeni iş kuralı 3 yıl oldu çok şükür o kadar krize durgunluğa kar kışa rağmen belli bir aöamaya getirdik tabi bizim çabammızla oldu bu biraz da. Ben 8 yıl yurtdışında farklı ülkelerde orta kademe yönetim pozisyonlarında çalıştıktan sonra Türkiyeye kesin dönüş yaptım ve dünyanın en büyük entegre tesis yönetim firması olan ISS (International Service Solution) de 3 yıl yönetici olarak çalıştım. Daha sonra edindiğim tecrübelerle birde ortak bularak kurumsal temizlik alanında kendi firmamı kurdum. Halen 2 ortaklı olarak 3 yıldır inşaat sonrası temizlik, dış cephe cam silimi, temizik personeli temini ve bordrolama, temizlik makinası kiralama ve periyodik temizlik hizmetleri gibi bir çok alanda profesyonel temizlik hizmetleri vermekteyiz. Firmamı buradan inceleyebilirsiniz: www.cssturkiye.com Bu sektörde yeni firma açacak olan arkadaşlara tavsiyem: Yapacağınız işin sermaye, finans, bütçe, ilk kuruluş malzeme makina ekipman gerekleri markaları ve nereden alınacakları, ofis ya da dükkan seçimi, web sitesi kartvizit broşür katalog dosyalıkların tasarım ve basımı, pazarlama satış ağı, malzeme temini ve satınalma, teknolojik altyapıyı ve iletişim kanallarını oluşturma, kurumsallaşma, personel temini ve ekip oluşturma vb.. tüm konuları fizibilite etmeniz lazım. Bu aşamada kosgeb desteği alan arkadaşlarda olabiliyor. Ama unutmayın KOSGEB sonsuza kadar sizin yanınızda olmayacak. Kosgeb genelde sizin ilk kuruluş masraflarınızda ve bazı muafiyetlerde destekçidir, daha sonra iş sizin çabanıza yeteneğinize, ilişkilerinize ve işinizi karlı hale getirmenize bağlı unutmayın.Bunun için piyasada neler olup bitiyor esnaflığı ticareti yapanlar nasıl bu işi çeviriyor çok iyi öğrenmeli tecrübe etmeli araştırmalısınız ve doğru adımlar atmalısınız. Sorunuz olursa eski bir yönetici ve yeni bir işletmeci olarak (gerçi 3 yıl oldu ama :))her zaman yardımcı olurum mesaj atabilirsiniz 05417172425