Asus Zenfone 2 Kamera Pixel Master ve Video Test İncelemesi

Yazar: »


Cep Telefonu Dünyası forumunda bulunan Asus Zenfone 2 Kamera Pixel Master ve Video Test İncelemesi konusunu görüntülüyorsunuz...

Cep Telefonları ile ilgili güncel haberler, hiç bir kategoriye uymayan diğer modeller, model karşılaştırmaları, uygulamalar, paylaşımlar, tartışmalar.

Asus Zenfone 2 Kamera Pixel Master ve Video Test İncelemesi

Mesajgönderen turan3068 » 18-06-2015 12:53

Asus Zenfone 2 Kamera Performansı ve Modlar
Asus Zenfone 2 f/2 diyaframa sahip 13 megapiksel kamerayla donatılmış ve daha doğru renk tonları için çift renk LED flaş aydınlatma ile donatılmış. Telefonun ön yüzünde f/0 diyafram açıklığı ve 85 derecelik açısı bulunan lense sahip 5 megapiksel kamerası bulunuyor.

Resim
Resim


Ön kamerası oldukça iyidir ve geniş açılı lens ile çok iyi Öz çekimler (Selfie) yakalayabilirsiniz. Zenfone 2’nin kamerasının övülmesinin nedeni şüphesiz PixelMaster teknolojisidir. Bu teknoloji ilk olarak Zenfone 5 modeline gelmişti fakat çok hızlı hazırlandığı için birçok eksikliği vardı fakat zamanın geçmesiyle geliştiriciler bu kamera teknolojisi üzerine kafa yorarak gelişmiş bir görüntü yakalama teknolojisi yaptılar. Sizlere Zenfone 2’nin kamera modlarını ve PixelMaster teknolojisini anlatamaya çalışacağım.
Resim

Ek Not
Akıllı telefonlarda kamera her geçen gün geliştiriliyor. Gün ışığında ve oda ışığında kaliteli görüntüler yakalayabilmeniz için en gelişmiş yazılımlar ekleniyor akıllı telefonlara. Üreticiler daha önce telefonların arka kamerası ile daha fazla ilgileniyorlardı ve bu yönde donanımlar geliştiriyorlardı. Hollywood Oscar gecesinde ABD’li komedyen Ellen DeGeneres’ın gecede ünlülerle Samsung Galaxy Note 3 ile çektiği fotoğrafta ön kamerayı kullanmıştı. O günden sonra ön kamera trendi yaygın bir şekilde yayılmaya başladı. Ön kamera ile çekilen fotoğraflara selfie denildi. Ülkemizde Türk Dil Kurumu ’da selfie kelimesini Türkçe ’ye özçekim diye çevirdi. Geliştiriciler o günden sonra telefonun ön kameralarına daha fazla önem vermeye başladı. Kameralar için her geçen gün yeni yazılımlar ve donanımlar üretiliyor. Şu an zannımca eksik olan tek şey optik görüntü sabitleme teknoloji olsa gerek umarız yakın zamanda akıllı telefonlara bu özellik eklenir.

Düşük ışık Modu
Zenfone 2 ile düşük ışıkta çok iyi fotoğraflar çekebilirsiniz. Tabi bu modu kullanabilmek için öncelikle gerekli modu açmanız gerekmektedir. Normal modda çektiğiniz fotoğraflar da nesneyi tam algılamada sorun yaşarken PixelMaster teknolojisinin sağladığı düşük ışık modunda nesneyi gün ışığında olduğu gibi algılıyorsunuz. Bu bence Asus telefonlarda kamera teknolojisinde iyi olduğunun göstergesidir. Burada bu teknoloji ile artı bir puan verebiliriz. Aşağıda akşam ışığın az olduğu bir ortamda aynı fotoğrafı normal modda çektiğim ve düşük ışık modunda çektim. Aradaki farkı çok iyi görebilirsiniz.

Düşük ışık modu kapalı
Resim
Düşük ışık modu açık
Resim

HDR Modu
Şimdi size tüm akıllı telefonlarda bulunan ortak bir özelliği anlatmaya çalışacağım. Tüm telefonlarda bu mod olmasına rağmen markadan markaya belirgin değişiklikler görülüyor. HDR modu birden fazla fotoğrafı birleştirip en net ve parlak fotoğrafı elde etmenizi sağlayan bir moddur. Örneğin elinizde bir manzaranın 3 adet fotoğrafı var ve her fotoğrafta aydınlık çıkan noktalar farklı. HDR modu ise bu üç fotoğrafı birleştirip en net fotoğrafı elde etmenizi sağlar. Böylece ışık dengesizliklerinin olduğu ve detayların kaybolduğu fotoğraflardan tüm detayların barındıran HDR uygulanmış kare elde edilir.
Aşağıda HDR modu kapalı şekilde çekilmiş bir fotoğraf ve HDR modu açık şekilde bir fotoğraf çektim. İlk bakışta aradaki farkı göreceksiniz. HDR modu açıkken çekilen fotoğraf daha detaylı görünmektedir.

PixelMaster
Bu mod Nokia’nın PureView modelinde bulunan modeldeki mod ile benzerlik gösteriyor. Bu mod ile arka arkaya 13 megapiksel 4 adet fotoğraf çekerek toplamda 52 megapiksel boyutunda bir fotoğraf elde edebilirsiniz. Fakat çekilen fotoğraf o kadar net değil diyebilirim. Her ne kadar 52 megapiksel gibi görünse de çekilen fotoğraftaki nesneler zannedildiği gibi net değil.

Manuel Mod
Fotoğraf çekerken daha fazla ayrıntı ve ayar isteyen olursa bu modu kullanabilir. Zenfone 2’de odaklama, pozlama, ISO, beyaz dengesi ve deklanşör hızını bu mod ile ayarlayabilirsiniz.

Resim
Resim

Genel Sonuç
Asus Zenfone 2 yazılımında bulundurduğu ek modlar ile kamerayı daha işlevsel kullanabilmesi sağlıyor. Özellikle düşük ışık modu bunlardan en önemlisi diyebilirim. Hoşuma giden en güzeli de manuel mod oldu. Bu mod bana SLR fotoğraf makinalarında olduğu gibi karmaşık geldiJ Son olarak belirtmem gerekirse kamera gece çekimlerinde profesyonel olmasa da rakiplerine oranla daha detaylı kareler yakalamanıza olanak sağlıyor.

Asus Zenfone 2 ile çektiğim fotoğraflar ve videolar
Resim
Resim
Resim
Not: Fotoğraflar Harran Üniversitesi'nde çekilmiştir.

Video Test Sonuçları
[YT]https://youtu.be/4OfJq_4LK8Y[/YT]
[YT]https://youtu.be/qciBXZewx-A[/YT]
[YT]https://youtu.be/Oq_WVGK2YLU[/YT]
Paylaş:
turan3068
New Friend
New Friend
 
Mesajlar: 1
Kayıt: 09-04-2014 19:04

Dön Cep Telefonu Dünyası

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.