Bir cep telefonu virüsü eksikti!

Cep Telefonları ile ilgili güncel haberler, hiç bir kategoriye uymayan diğer modeller, model karşılaştırmaları, uygulamalar, paylaşımlar, tartışmalar.
Kullanıcı avatarı
IWAS
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen IWAS »

ne yüklüon virüsü mu? mohuahu
neyse ki symbian işletim sistemli telefonlara bulaşıyormuş t610 unki m ile başlıyodu yalnış hatırlamıosam ama unuttum şimdi olsun onada yazarlar bi tane adamların işi gücü yok
Eşit olmasın diyorsanız, kadınla erkek...
Kara çarşafa girsin diyorsanız,
Yobazın gazabından ürkerek...
Diyorsanız ki, okumasın
Kadınımız, kızımız;
Budur bizim alın yazımız...
Unutun tüm dediklerimi.
Yıkın, diktiğiniz heykellerimi...
Kullanıcı avatarı
Schiz0
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

İlk Cep Telefonu Virüsü..

Mesaj gönderen Schiz0 »

Rus anti-virüs şirketi Kaspersky Labs, cep telefonu şebekeleri üzerinden yayılabilen ilk virüsü tespit ettiklerini duyurdu. Şimdilik bir tehlike oluşturmayan Cabir adlı 'cep solucanı'nın sadece deneme amaçlı olarak yazıldığı sanılıyor.

Cnet'in haberine göre, Moskova merkezli Kaspersky, Cabir'in arkasında '29a' olarak bilenen uluslararası virüs 'çetesinin' olduğunu tahmin ediyor. Grup yakın zamanda ilk 64 bit virüs olan Rugrat'ı yayınlamıştı.

BLUETOOTH'LA YAYILIYOR

Anti-virüs şirketlerine gönderilen ve henüz sıradan kullanıcıların cep telefonlarına bulaştığı sanılmayan Cabir, Bluetooth uyumlu ve Symbian işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonlarda yayılabiliyor. Virüsün bulaştığı dosya açıldığında cep telefonunun ekranında "Caribe" kelimesi beliriyor ve virüs işletim sistemini değiştirerek her açılışta kendisinin yeniden çalıştırılmasını sağlıyor. Daha sonra civardaki Bluetooth uyumlu telefonları arayan Cabir, kendini çoğaltarak bir kopyasını bulduğu telefonlara gönderiyor.

Normal cep telefonlarına oranla daha fazla özellik sunan akıllı telefonların çoğunda Symbian işletim sistemi kullanılıyor.

KONSEPT VİRÜS

Kaspersky yetkilileri, cep telefonlarına kalıcı bir hasar vermeyen Cabir'in deneme amaçlı yazılan virüslerden olduğunu zannediyor. Virüs yazarları, konsept virüs (Proof of Consept) olarak adlandırılan bu tür virüslerle, "İstersek bunu yapabiliriz" mesajı vermeye çalışıyor. Geçen haftalarda ortaya çıkan ancak salgın hale gelmeyen ilk 64 bit'lik virüs olan Rugrat da bu tür bir virüstü.

DİĞER PROGRAMCILAR İÇİN ÖRNEK OLABİLİR

Online güvenlik firması Network Associates de, Cabir'in yaygınlaşacağını sanmadıklarını belirtti. Firmanın başkan yardımcılarından Vincent Gullotto'ya göre, virüs yazarları sadece cep solucanını yazabileceklerini kanıtlamak istedi. Ancak Gullotta diğer virüs yazarlarının Cabir'i kendileri için bir başlangıç noktası olarak kabul etmesinin tehlikeli sonuçlar doğurabileceine de dikkat çekti.

[ resmi görüntülemek için tıklayın ]
[b]âLmâ bênî kâr$ınâ [color=#ff0000]KAN[/color] kârı$ır [color=#00bfff]gözyâ$ınâ..![/color][/b]
Kullanıcı avatarı
GeoNeyX
Fast Friend
Fast Friend

Mesaj gönderen GeoNeyX »

ay üzüldüm ya telefon da n-gage ühü n-gage'e virus bulaşmış. aman benimkine bulaşmasın..

BU VİRUS DA BAŞKA BULAŞACAK TELEFON MODELİ BULAMADI MI BE!

(Şşt geo kapat bluetooth'u muluetoothu, bırak şimdi arkadaş filan aramayı)
Kullanıcı avatarı
Schiz0
Fast Friend
Fast Friend
İletişim:

Cabir Virüs'ü için Antivirüs programı..

Mesaj gönderen Schiz0 »

[ resmi görüntülemek için tıklayın ]
Anti Virüs Programı Cabir İçindir.

http://www.freehostz.com/cepsitem530/CabirAnti.rar

Not:Link'te Bir Sorun Cıkarsa Sağ Tıklayıp Hedefi Farklı Kaydet...Yapın!!
[b]âLmâ bênî kâr$ınâ [color=#ff0000]KAN[/color] kârı$ır [color=#00bfff]gözyâ$ınâ..![/color][/b]
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

Akıllı ve yetenekli cep telefonlarının yaygınlaşması virüsleri de bu ortamla tanıştırdı. Bu platformdaki en ilginç virüsse Metal Gear adıyla yayılmaya başladı.
Bir Truva atı olan Metal Gear Nokia, Siemens gibi markaların telefonlarında kullanılan Symbian işletim sistemi üstünde çalışıyor. Onu benzerlerinden farklı yapansa bulaştığı telefonda daha önceden yüklenmiş bütün anti-virüs yazılımlarını etkisiz hale getirmesi.
Ardından ceplerde yayılan ilk virüs Cabir'i telefona yükleyen Metal Gear, bluetooth kablosuz bağlantısıyla etrafında bluetooth alımı açık tüm telefonlara kendini SEXXXY.sis adlı bir dosyayla yolluyor. Karşı taraf bu dosyayı kabul ederse o da aynı döngünün bir parçası haline geliyor.
Metal Gear şu ana kadar cep telefonlarına dadanan en tehlikeli virüs.

Kaynak: Milliyet
Kullanıcı avatarı
ChristmasTime
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen ChristmasTime »

Neyse 3310 dan şaşmim en iisi :) Akıllı ve yetenekli diil nasılsa :P
[size=150][color=red][b]Ateşe Dayanabileceğin Kadar Günah İşle...[/b][/color][/size]
Kullanıcı avatarı
EcCeNtRiC
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen EcCeNtRiC »

ya işte benim dediğim caribe virüsünden kurtulma yollarını yapınca bişey kalmıyor...
[i]*Her yeni başlayan macera
Heyecan dolu çilek kokar.. ;) [/i]