21 Haziran neden en uzun gündüz?

Yazar: »


Paylaşmak İstiyorum forumunda bulunan 21 Haziran neden en uzun gündüz? konusunu görüntülüyorsunuz...

Paylaşmak istediğiniz aklınıza gelen konular, olaylar..

21 Haziran neden en uzun gündüz?

Mesajgönderen taNGo » 21-12-2017 11:01

Yaz gündönümü, ya da 21 Haziran ekinoksu olarak da bilinen 21 Haziran günü, en uzun gündüz ve en kısa gece yaşanır.

Resim

Her yıl 21 Haziran günü güneş ışıkları Yengeç Dönencesine tam dik pozisyonda gelir. Böylece Dünya'nın güney yarım küresinde kış mevsimi, kuzey yarım kürede ise yaz mevsimi başlar. Ayrıca Türkiye'nin de içinde bulunduğu Kuzey Yarım Küre'de 21 Haziran tarihine kadar uzayan gündüz vakitleri, bu tarihten itibaren git gide kısalmaya başlar. Gündüz vakitleri, 21 Aralık tarihine kadar kısalmaya devam eder ve bu tarihten sonra tekrar uzamaya başlar.

Günlerin uzayıp kısalmaya başladığı 21 Haziran ve 21 Aralık tarihlerine solstis (gündönümü) de denir. 21 Haziran gününe yaz gündönümü, 21 Aralık gününe ise yaz gündönümü denir.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3922
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Paylaşmak İstiyorum

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Ahrefs [Bot] ve 2 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron