Lepistes yavrularını yer mi?

Yazar: »


Akvaryum forumunda bulunan Lepistes yavrularını yer mi? konusunu görüntülüyorsunuz...

Akvaryum, akvaryum canlıları, bitkileri, dekorları, ve akvaryum ile ilgili tüm soru ve sorunların paylaşıldığı forum.

Lepistes yavrularını yer mi?

Mesajgönderen taNGo » 18-05-2012 21:45

Lepistes balıkları ile ilgili en çok sorulan sorulardan bir tanesi de bu balıkların yavrularını yiyip yemediğidir.

Normalde anne lepistes doğum yaptıktan sonra yavrularını kovalayarak yeme eğilimi gösterir, fakat bir süre sonra bu duruma alışacak ve yavrularını kovalamaktan vazgeçecektir. Eğer lepistesleriniz yavrulukta değil, akvaryumunuz içerisinde yavruladıysa ilk başlarda yavrulardan kayıp vermeniz normaldir. Lepistesler normalde bir kerede 20 - 30 tane yavru doğurur. Yavrular ilk doğduğunda bir kısmı kendini kurtarırken, bir kısmıda akvaryumdaki balıklara yem olabilir ya da akvaryum filtrenize takılıp ölebilirler. Hatta doğum esnasında kendiliğinden ölenler de olabilir.

Resim

Yavru kayıplarını en az düzeye indirmek için akvaryumunuzda bol çeşitli canlı bitki olmalıdır. Eğer canlı bitki bakamam diyorsanız akvaryumunuzun içerisine rafya adı verilen, yaş ve kuru pasta kutularına sarılan renkli ip malzemesinden kullanabilirsiniz. Rafyayı makas ile kıvrımlı hale getirip akvaryumunuzun içerisine gruplar halinde dikebilirsiniz. Böylece yavrularınız için yapay bir saklanma alanı oluşturabilirsiniz. Ayrıca yavrularınızın iç filtrenize takılmasını önlemek için filtrenizin sünger kısmının üzerine ince bir çorap, tülbent ya da nikah şekerlerini sarmada kullanılan çok ince gözenekleri olan tülden geçirebilirsiniz.

Bir diğer konuda yavruluk konusudur. Lepistesler için yavruluk kullanmak pek önerilen bir yöntem değildir. Bunun başlıca sebepleri:

1- Yavruluğa konulan balık dar ve sınırlı alanda yüzeceği için strese girecektir ve böylece doğum yapamama, erken doğum, hastalık ve ölüm gibi sonuçlar doğurabilecektir.
2- Yavrulukta beslenen yavruların gelişim süresi uzayacaktır.
3- Yavrulukta beslenen yavru lepistesleri bir gün yetişkin balıklarınızın bulunduğu akvaryumunuzun içerisine saldığınızda ortama henüz alışamadıkları için diğer balıklar tarafından yenmesi ve böylece kayıp vermeniz de olası olacaktır.

Her ne şekilde olursa olsun sadece yavrulardan oluşan bir akvaryumunuz yoksa yavru kayıpları vermeniz olasıdır. Eğer yavru kayıplarını çok az bir seviyeye indirmek istiyorsanız lepistesleriniz yavruladıktan sonra yavruları en kısa zamanda yavrular için ayrıca oluşturmuş olduğunuz bir akvaryuma almalısınız. Böylece bir akvaryum içerisinde sadece yavru lepistesler yaşayacaktır. Ayrıca yavru tankınızda ısıtıcı ve oksijen için hava motoru kullanmalısınız. Yavruları çekmeyen pipo filtreler ve şelale filtrelerde işinize yarayabilir. Haftalık yapacağınız yüzdelik su değişimleri ile yavrularınızı sağlıklı bir şekilde büyütebilirsiniz.

Ayrıca yavru lepisteslerinizi hızlı ve sağlıklı büyütmek için bir diğer konuda yemlemedir. Yavrularınızı günde 3-4 öğün ve azar azar besleyerek farklı markalarda kaliteli yemler kullanabilirsiniz. Bu yemleri ufalayarak yavrularınıza verebilirsiniz. Ayrıca yavrularınızın kısa sürede renklenmelerini sağlamak için protein açısından çok zengin olan artemia adındaki canlı yemlerden yavru lepisteslerinize verebilirsiniz.

Sağlıklı balıklar...
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3922
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Akvaryum

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron