Balığa limon sıkılır mı?

Yazar: »


Sağlık forumunda bulunan Balığa limon sıkılır mı? konusunu görüntülüyorsunuz...

En önemli konumuz, sağlığımız hakkında bilgilerimizi paylaşalım

Balığa limon sıkılır mı?

Mesajgönderen taNGo » 28-02-2019 15:43

Bir çok kişi tarafından sevilerek tüketilen balık, içeriğindeki Omega 3 olarak bilinen faydalı besin kaynağı sebebiyle sağlıklı besinlerin başında geliyor.

Resim

Kızartma, buğulama, haşlama gibi değişik bir çok yöntemle pişirilen; hatta pilav, börek ve çorba gibi yemekleri bile yapılan balığın faydaları saymakla bitmiyor. Kalp hastalığından kansere kadar bir çok hastalıktan korunmayı sağlayan ve bağışıklığı güçlendiren balık, özellikle çocuklarda IQ oranını arttırıyor.

Balık, kimileri tarafından limon ile birlikte tüketiliyor, kimileri ise balığı limonsuz tüketmeyi tercih ediyor. Bununla birlikte halk arasında "Balığın üstüne limon sıkılmaz" şeklinde bir inanış mevcut. Sebebinin ise balığın limon ile tüketilmesi içeriğindeki vitamini ve omega-3 besin kaynağını yok etmesi olarak açıklanıyor.

Balığa limon sıkılır mı?
Peki, halk arasındaki "balığa limon sıkılmaz" inanışı gerçekten doğru mu? Balığa limon sıkılarak tüketilmesi gerçekten içeriğindeki faydalı besin ve vitaminlerin yok olmasını mı sağlıyor?

Uzmanlar, halk arasındaki "balığa limon sıkılmaz" inanışının doğru olmadığını belirtiyor. Yani, balığı ister limon sıkarak tüketin, isterseniz limonsuz tüketin içeriğindeki vitamin ve Omega-3 gibi besin değerleri yok olmuyor. Dolayısıyla balığın limonla etkileşiminden dolayı besin değerlerinin yitirmesi gibi herhangi bir bilimsel açıklama yok. Bu nedenle ister limonlu, isterseniz limonsuz; damak zevkinize nasıl uygunsa balığı o şekilde tüketebilirsiniz.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Sağlık

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.