Ramazanda Ağız Kokusu Yaşamamanın İpuçları

En önemli konumuz, sağlığımız hakkında bilgilerimizi paylaşalım
bilge1
Slow Friend
Slow Friend

Ramazanda Ağız Kokusu Yaşamamanın İpuçları

Mesaj gönderen bilge1 »

Ramazan ayında pek çok kişi açlık ve susuzluğa bağlı olarak ağız-nefes kokusu, ağızda kötü tat problemleri yaşamaktadır. Ağız ve diş sağlığına gösterilecek biraz özenle rahatsız edici bu durumdan kurtulmak mümkün.

Dr.Meltem Zihni Korkmaz

Dişeti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı

Ağız kokusu toplumda sıkça görülen ve insanların sosyo-psikolojik durumunu ciddi ölçüde etkileyen bir rahatsızlıktır. Altında pek çok sebep yatmakla beraber şeker hastalığı, sinüs ve akciğer kaynaklı enfeksiyonlar, böbrek ve karaciğer yetmezlikleri, diş ve dişeti rahatsızlıkları, açlık başlıca etkenlerdir.

Açlık Kokuyu Tetikliyor!

Özellikle ramazan ayında pek çok kişi açlık ve susuzluğa bağlı olarak ağız ve nefes kokusu, ağızda kötü tat sıkıntısı çekmektedir. Bunun sebebi açlığa bağlı vücutta oluşan biyokimyasal tepkimelerin yan ürünleri, iyi temizlenemeyen diş ve ağız yüzeylerinde biriken bakteriler, susuzluğa bağlı ağız kuruluğudur. Normal tükürük salgısı ağız ve diş dokusunu hem yıkama görevi görür hem de koruyucu rol oynar. Azalması ile beraber bireylerde ağız enfeksiyonuna yatkınlık ve koku ortaya çıkar. Dolayısıyla oruç dışı saatlerde bol miktarda su ve sıvı tüketilmelidir. Ramazanda artan şeker tüketimi sebebiyle daha çok ağız içinde bakteri ürer. İşte bu nedenlerden dolayı ağız bakımına ekstra dikkat edilerek dişlerin yanısıra dilin sırtı ve arkası, yanağın iç yüzeyleri temizlenmeli, fırçanın yanında diş ipi ve ara yüz fırçaları ile temizlik desteklenmelidir. Tüm bunlara ek olarak antiseptik solüsyonlar da önerilir.
sagliktanhaber
New Friend
New Friend
İletişim:

Re: Ramazanda Ağız Kokusu Yaşamamanın İpuçları

Mesaj gönderen sagliktanhaber »

kesin bir çözümü varmı ağız kokusunun ne yaptım ettim bir çözüm bulamadım