Akçam Ağacı nedir?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Akçam Ağacı nedir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Akçam Ağacı nedir?

Mesajgönderen taNGo » 21-12-2018 14:57

Akçam Ağacı, eski Türk inanışlarına göre kutsal sayılan bir ağacın adıdır.

Resim

Türkler, tek tanrılı dine geçmeden önce,Orta Asya'da yaşarlarken yeryüzünün tam ortasında Akçam Ağacı adlı büyük bir ağaç olduğuna; ve bu ağacın en tepesinin Tanrı Ülgen'in sarayına kadar uzandığına inanırlardı. Bu ağacın adına Hayat Ağacı da denirdi. Eski Türk mitolojisine göre ise bu ağacın sadece Orta Asya'da yetiştiği söylenmektedir.

Eski Türkler Nardugan Bayramı gibi kutlamalarda, Akçam Ağacı'nın altına hediyeler koyar, etrafında şarkılar söylerler, ağacın dallarına dilek bantları asıp dua ederlerdi.

Resim
Hayat Ağacı motifli kilim

Günümüzde, özellikle Anadolu yöremizdeki bazı halı ve kilim motiflerinde Akçam Ağacı (Hayat Ağacı) figürü kullanılmaktadır.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 4 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.