Nardugan nedir? Nardugan Bayramı nedir? Ne zaman kutlanır?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Nardugan nedir? Nardugan Bayramı nedir? Ne zaman kutlanır? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Nardugan nedir? Nardugan Bayramı nedir? Ne zaman kutlanır?

Mesajgönderen taNGo » 21-12-2018 14:36

Nardugan, eski Türkçe'de güneşin doğuşu anlamına gelen bir kelimedir. Moğolca Nar (Güneş) ve eski Türkçe Dugan (Doğan) kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.

Nardugan Bayramı, ise eski Türk inanışlarına göre günler uzamaya (gündönümü) başlarken kutlanan bir bayramdır.

Resim

Eski Türklerde Nardugan Bayramı, 21 aralık en uzun gece 'den sonraki ilk dolunayın çıktığı gün kutlanırdı. Eski Türkler tek tanrılı dine geçmeden önce, gece ile gündüzün sürekli savaştığına ve 21 Aralık günü yaşanan en uzun geceden sonra Güneş'in savaşı kazanıp daha uzun süre görünmeye başladığına inanırlar; 21 Aralıktan sonra ilk dolunayın çıktığı günü ise yılın ilk günü kabul ederlerdi.

Eski Türkler Nardugan Bayramı'nda tıpkı günümüzdeki dini bayramlarda olduğu gibi evleriniz temizler, güzel bayramlık kıyafetler giyerler, yaşlıları ve büyükleri ziyaret ederlerdi. Ayrıca, eski Türk inanışına göre kutsal sayılan Akçam Ağacı altına hediyeler konur; dallarına kumaş ve bantlar bağlayarak dilek dilenir, ve ağacın etrafında şarkılar söylenerek oyunlar oynanırdı.

Eski zamanlarda Türklerden başka topluluklar da Nardugan Bayramına benzeyen kutlama ve şenlikler yapardı. Örneğin; Nardugan Bayramı'na Tatarlar Koyaş Tuğa, Çuvaşlar Nartavan, Başkurtlar Mardıgan, Mokşalar ise Nardvan adını verirlerdi.

Antik Yunanlılar günler uzamaya başlarken Dionysos Şenlikleri yaparlardı. Eski Roma'da ise bu şenliklerin adına Satürnalya Festivali (Saturnalia) adı verilirdi.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.