Lordlar Kamarası nedir? Lordlar Kamerası ne demek?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Lordlar Kamarası nedir? Lordlar Kamerası ne demek? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Lordlar Kamarası nedir? Lordlar Kamerası ne demek?

Mesajgönderen taNGo » 11-12-2018 13:08

Lordlar Kamarası ya da Lortlar Kamarası, İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler ülkelerini kapsayan Birleşik Krallık'ta; üyeleri genellikle Başbakan'ın tavsiyesi üzerine Kraliçe tarafından seçilen, bir kısmını asilzadelerin oluşturduğu üst yasama meclisi 'dir. (Alt yasama meclisi için bknz: Avam Kamarası)

Resim
Lortlar Kamarası Salonu - Westminster Sarayı, Londra, Birleşik Krallık

Lortlar Kamarası, İngilizce'de The House Of Lords olarak bilinir. Üyelerin hepsi "Lord" ünvanını taşımaktadır. Üyeler, halk tarafından seçilmezler ve herhangi bir siyasi partiyi temsil etmezler. Üyelerin geneli, yaşamı boyunca bu görevi yapmaktadır. Lortlar Kamarası üyeliği eskiden kalıtsaldı (baba / anneden çocuklara geçmekteydi), ancak günümüzde üyeliklerin çoğunluğu Başbakan'ın tavsiyesi ile Kraliçe tarafından seçilmektedir. Buna rağmen Lortlar Kamarasında günümüzde hala eskiden kalma kalıtsal üyeler de bulunmaktadır. Lortlar Kamarası, İngiltere'nin başkenti Londra'daki Westminster Sarayı adlı Parlamento Binası'nda Lortlar Kamarası Salonu 'nda toplanır. Lordlar Kamarası'nın başkanı ise, Avam Kamerası tarafından seçilir ve seçilen başkan, siyasi olarak bağımsız olmak zorundadır.

Lordlar Kamarasının görevleri, yasaları incelemek, onaylamak ve Avam Kamarası'nın çalışmalarını denetlemektir. Hükümetin yeni çıkardığı yasaların yürürlüğe konulması için Avam Kamarası dışında, Lortlar Kamarasından da yeterli oy çoğunluğunun alınması gerekmektedir. Ancak bu oylamanın tek istisnasıdır vergi yasalarıdır. Vergi ile ilgili yasalarda Lortlar Kamarasından oy çoğunluğu aranmaz, sadece Avam Kamarası'nın oy çoğunluğu yeterlidir.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Re: Lordlar Kamarası nedir? Lordlar Kamerası ne demek?

Mesajgönderen Eternity » 11-12-2018 14:13

Kralicenin soyundan gelmeliymis dunyaya. :) Lord 3. Ozgur :dis:

Alirsin ford, olursun lord esprisi gelmesin buraya. :D
शाश्वतत्व
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin
 
Mesajlar: 2877
Kayıt: 23-06-2003 22:52


Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.