Avam Kamarası nedir? Avam Kamarası ne demek?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Avam Kamarası nedir? Avam Kamarası ne demek? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Avam Kamarası nedir? Avam Kamarası ne demek?

Mesajgönderen taNGo » 11-12-2018 11:04

Avam Kamarası, İngiltere, Kuzey İrlanda, İskoçya ve Galler ülkelerinden oluşan Birleşik Krallık'ta; üyeleri halk tarafından seçimle göreve getirilen milletvekillerinin oluşturduğu alt yasama meclisi 'dir. (Üst yasama meclisi için bknz: Lordlar Kamarası)

Resim
Avam Kamarası Salonu - Westminster Sarayı, Londra, Birleşik Krallık

Avam Kamarası, İngilizce'de House Of Commons olarak bilinir. Seçimle iş başına gelen milletvekillerinden oluşan Avam Kamarası, İngiltere'nin başkenti Londra'daki Westminster Sarayı adlı Parlamento Binası'nda Avam Kamarası Salonu 'nda toplanır. Avam Kamarasında (koalisyon hükümeti kurulmadıkça) hükümet ve muhalefet parti milletvekilleri karşı karşıya oturur. Başbakan ve Başbakan yardımcısı ise en ön sırada yan yana oturur.

Avam Kamarasının görevleri, hükümetin çıkardığı yeni yasalar, yasa değişiklikleri, yasaların kaldırılması, vergi yasaları gibi konularda karar vermektir. Yasalarla ilgili alınan kararların yürürlüğe konması için Avam Kamarasından yeterli oy çoğunluğunun alınması gerekmektedir. Vergi yasası dışındaki tüm yasa konularında ayrıca Lortlar Kamerası'nın da oy çoğunluğu gerekmektedir.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron