OPEC nedir? OPEC üyeleri hangileridir?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan OPEC nedir? OPEC üyeleri hangileridir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

OPEC nedir? OPEC üyeleri hangileridir?

Mesajgönderen taNGo » 03-12-2018 16:49

OPEC, İngilizce Organization of Petroleum Exporting Countries kelimesinin kısaca bilinen halidir. Türkçe anlamı Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü 'dür.

Resim

OPEC, dünyadaki petrol rezervlerinin üçte ikisini elinde bulunduran ve ihraç eden ülkeler tarafından oluşturulmuş bir örgüttür. Örgüt, 14 Eylül 1960 tarihinde İran, Irak, Suudi Arabistan, Venezuella ve Kuveyt olmak üzere toplam 5 ülkenin anlaşmasıyla kurulmuştur. Örgüte daha sonra günümüze kadar kronolojik sırayla Katar (1961), Endonezya (1962), Libya (1962), Birleşik Arap Emirlikleri (1967), Cezayir (1969), Nijerya (1971), Ekvador (1973), Gabon (1975) ve son olarak Angola olmak üzere toplam 9 ülke daha katıldı.

1995 yılında üye ülkelerden Gabon, OPEC üyeliğini sona erdirdi. Ekvador, 1995 yılından 2007 yılına kadar üyeliğini askıya alarak 2007 yılında tekrar örgüte katıldı. Endonezya, petrol ihracından çok ithal edecek düzeye geldiği için 2009 yılında üyeliğini askıya alma kararı aldı. Son olarak Katar, 2019 yılından itibaren OPEC üyeliğini sona erdirme kararı aldı.

OPEC üyesi ülkeler (OPEC üyeleri)
Günümüzde aktif olarak OPEC üyesi 11 ülke bulunmaktadır. Bu ülkeler örgüte üye olma tarihine göre şu şekildedir:
1- İran
2- Irak
3- Suudi Arabistan
4- Venezuella
5- Kuveyt
6- Libya
7- Birleşik Arap Emirlikleri
8- Cezayir
9- Nijerya
10- Ekvador
11- Angola
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.