Göktürk Yazıtlarında çözülen ilk kelime nedir?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Göktürk Yazıtlarında çözülen ilk kelime nedir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Göktürk Yazıtlarında çözülen ilk kelime nedir?

Mesajgönderen taNGo » 15-11-2018 11:49

Orhun Kitabeleri (Göktürk Yazıtları) 'nda çözülen ilk kelime Tengri (Tanrı) kelimesidir. Kelime, 1893 yılında Danimarkalı bilim insanı Vilhelm Thomsen tarafından çözülmüştür.

Göktürk Yazıtları, 7. ve 8. yüzyılda Göktürk Devleti tarafından dikilen Türk tarihindeki en eski taş kitabeler olduğu bilinmektedir. Türk tarihindeki ilk yazılı vesikaları olarak kabul edilen bu yazıtlar Türk dili ve edebiyatı açısından çok önemli olup, eski tarihte yaşayan Türklerin en büyük eserlerindendir. Orhun Kitabeleri, günümüzde Moğolistan sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Resim
Orhun Kitabeleri (Göktürk Yazıtları) - Moğolistan
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron