Sentriol nedir?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Sentriol nedir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Sentriol nedir?

Mesajgönderen taNGo » 30-10-2018 15:44

Sentriol (İng: Centriole) ya da Sentriyol, sentrozom'un bir parçası olarak vücutta bulunan ve mikrotübüllerin organize edilmesine yardımcı olan küçük bir yapıdır.

Resim

Sentrioller, hücredeki mikrotübülleri oluşturan ve tutan ana birim olarak da tanımlanabilir. Tipik olarak, bir ökaryotik hücre, sentrozomda bir ikinci merkeze dik bir açıda olan bir merkeze sahiptir. Mikrotübüller, her merkezden uzanır ve her mikrotübülün tabanı için bir merkez olarak sentrioli kullanır. Her bir hücrenin, hücrenin çeşitli bölümlerine uzanan yüzlerce veya binlerce mikrotübülü olabilir. Normal hücre fonksiyonları sırasında, motor proteinleri hem mikrotübüllere hem de taşınacak bir maddeye bağlanır. Motor proteinleri herhangi bir maddeyi bölerek veya sürükleyerek mikrotübüller boyunca sürünür. Tüm hücreler sentriyol içermez, böyle bir durumda mikrotübül oluşturmak için başka yöntemler kullanılır.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.