İlk Türk Devletlerinin inandığı din nedir?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan İlk Türk Devletlerinin inandığı din nedir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

İlk Türk Devletlerinin inandığı din nedir?

Mesajgönderen taNGo » 30-10-2018 14:42

Tarihte, ilk Türk devletlerinin inandığı din Gök Tanrı dinidir. Türkler, İslamiyetten önce Gök Tanrı (eski Türkçe'de: Tengricilik) adı verilen bir dine inanmaktaydılar. Gök Tanrı dini İslamiyetten önce bütün Türk toplulukları tarafından kabul edilmişti.

Gök Tanrı dininin özellikleri genel olarak şöyledir;
- Tanrı, tek, eşi benzeri olmayan, soyut bir varlıktır.
- Bilinen ve bilinmeyen herşeyi Tanrı yaratmıştır.
- Savaş v.b. gibi önemli olaylarda üstünlükler Tanrı'nın iradesi ile kazanılır.
- Tanrı, canlılara hem hayat verir hem de isterse öldürür.
- Tanrı, insanlara iyilik getiren şeyler ve kısmetler bağışlar, istediğinde ise geri alır.

Resim

İlk Türk devleti olan Göktürklere ait Orhun Yazıtları 'ndaki yazılara göre Tanrı evrenin yaratıcısıdır. Göktürklerin bir kağanlık kurması, başlarında bir kağan olması ve zaferler kazanılması Tanrının isteğiyle olmuştur. Ayrıca Göktürkler, Gök Tanrı inanışına göre Tanrı için kurban keserler (koç, aygır gibi hayvanları kurban ederler) ve dua ederlerdi.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.