Denkleştirme çalışması ne demek? Hesabı nasıl yapılır?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Denkleştirme çalışması ne demek? Hesabı nasıl yapılır? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Denkleştirme çalışması ne demek? Hesabı nasıl yapılır?

Mesajgönderen taNGo » 16-10-2018 15:38

Denkleştirme uygulaması, denkleştirme çalışması ya da telafi çalışması, iş hayatında bazı zamanlarda hem çalışanların hem de işverenlerin karşısına çıkmaktadır.

Resim

Denkleştirme çalışması nedir?
Denkleştirme çalışması ya da denkleştirme uygulaması, yoğun iş döneminde işverenin alacağı bir karar ile işçinin aylık çalışma süresi de göz önünde bulundurularak, işçinin günlük mesaisinin 11 saate kadar, aylık mesaisini ise 225 saate kadar çıkarılabileceği bir uygulamadır. Örneğin; bir işçi günde 9 saat çalışıyorsa, işveren yoğun iş döneminde bu süreyi en fazla 11 saate kadar çıkarabilir. Yoğun iş dönemi sona erdiğinde ise işveren işçileri normalden daha az çalıştırarak çalışılması gereken toplam süreyi dengelemiş ve denkleştirmiş olur.

İş kanununa göre denkleştirme süresi kaç aydır?
İş kanuna göre denkleştirme çalışma süresi en fazla 2 ay süre ile yapılabilir. Ancak toplu iş sözleşmeleri ile bu süre 4 aya kadar çıkarılabilir.

Denkleştirme fazla mesai ile aynı mıdır?
Günlük 11 saati, aylık ise 225 saati aşan çalışma süreleri denkleştirme çalışması kapsamına girmez. Eğer işçi günde 11 saatten veya aylık 225 saatten fazla çalıştırılıyorsa bu durum fazla mesai olarak adlandırılır ve böyle bir durumda iş kanununa göre işçiye fazladan çalışma ücreti ödenir.

Denkleştirme çalışması, iş kanununda da belirtilen bir uygulama olduğu için bu kanuna uygun bir şekilde yapılmalıdır. Denkleştirme çalışması genelde iş sözleşmesi ya da toplu iş sözleşmelerinde belirtilmiştir.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.