Toz taşınımı nedir? Toz taşınımı ne demek?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Toz taşınımı nedir? Toz taşınımı ne demek? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Toz taşınımı nedir? Toz taşınımı ne demek?

Mesajgönderen taNGo » 15-10-2018 10:11

Toz taşınımı, kuvvetli rüzgarların etkisiyle çöllerdeki toprak ve tozların farklı bölgelere taşınmasına denir. Toz taşınımı şiddetli olduğu zaman taşınan çöl toprak ve tozları gökyüzünü turuncu renkle kaplar.

Resim
Toz taşınımı olayı

Toz taşınımı mevsim geçişlerinde daha çok görülmektedir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde daha sık görülür. Toz taşınımı çöl iklimine sahip bir bölgede kuvvetli bir fırtına olmasının ardından gerçekleşir. Çöl iklimi olan bölgedeki fırtınanın etkisiyle gökyüzüne uçuşan toz ve topraklar rüzgarların etkisiyle sürüklenerek farklı bölgelere taşınır. Türkiye'de toz taşınımı olaylarında daha çok Afrika ve Orta Doğu'daki çöl iklimindeki topraklar etkili olmaktadır ve Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde daha sık görülmektedir.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.