İzinli Korsanlık nedir? İzinli Korsanlık kısaca ne demek?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan İzinli Korsanlık nedir? İzinli Korsanlık kısaca ne demek? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

İzinli Korsanlık nedir? İzinli Korsanlık kısaca ne demek?

Mesajgönderen taNGo » 27-09-2018 11:49

İzinli Korsanlık, özellikle eski zamanlarda savaş halinde olan devletler tarafından, birbirlerinin deniz ticaretini yıpratmak, ekonomisine ve zenginliğine zarar vermek amacıyla normalde suç sayılan deniz korsanlığının devlet hizmetinde yapılmasına izin verilmesine denir.

Resim

Savaş halinde olan devletler, düşmanlarını yıpratmak amacıyla deniz korsanlarına, sadece düşman devletlerin mallarına zarar verip yağmalamalarına izin verirler ve bunu bir savaş silahı olarak kullanırlardı. Savaş halinde olunan rakip devletlerin gemisini ele geçirmek ve yağmalamak yasal olarak kabul edilirken, tarafsız olan diğer devletlere ait gemileri ele geçirmek ve yağmalamak suç olarak kabul edilirdi. Dolayısıyla korsanların düşman devletlere karşı yaptığı bu iş "izinli korsanlık" olarak kabul edilir ve suç olarak sayılmazdı; aksine devletin ordusuna hizmet ve deniz kuvvetlerine destek olarak kabul edilirdi.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron