Günöte nedir? Günöte hangi ayda yaşanır?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Günöte nedir? Günöte hangi ayda yaşanır? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Günöte nedir? Günöte hangi ayda yaşanır?

Mesajgönderen taNGo » 06-07-2018 14:59

Dünyanın güneşe en uzak bulunduğu an olan Günöte (Afel) her yıl Temmuz ayında yaşanıyor. Günöte olayının olacağı günlerde "günöte nedir", "günöte hangi ay", "günöte tarihi", "günöte ne zaman", "günöte durumunun oluşması", "afel nedir", "afel hangi ay", "afel ne zaman" gibi soruların cevapları merak ediliyor.

Resim

Dünya güneş etrafında elips şeklinde dönmesi sebebiyle Dünya bazı zamanlarda Güneş'e yakınlaşır veya Güneşten uzaklaşır. Günöte ya da Afel, Dünya'nın Güneş etrafında yörüngesinde dönerken güneşe en uzak noktaya geldiği andır.

Günöte olayı her yıl Temmuz ayının ilk haftalarında (2-7 Temmuz tarihleri arasında) gerçekleşiyor. Bu tarih genelde 4 Temmuz'dur. Günöte anında Dünya ile Güneş arasındaki uzaklık ortalama 152 milyon kilometreye ulaşmaktadır.

Dünya'nın Güneş'e en yakın olduğu ana ise Günberi (Perihel) denir.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.