Natamisin nedir? Natamisin zararları

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Natamisin nedir? Natamisin zararları konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Natamisin nedir? Natamisin zararları

Mesajgönderen taNGo » 28-06-2018 10:33

Son zamanlarda sıkça adı duyulan "Natamisin ne demek" ve "Natamisin kullanım alanları nelerdir" gibi soruların cevabı merak ediliyor.

Natamisin özellikle peynir, yoğurt v.b. gibi süt ve süt ürünlerinde kullanılan maya ve küf oluşumunu önlemeye yarayan bir gıda katkı maddesidir. Natamisin sayesinde bu tarz ürünlerde insan sağlığına zararlı olan küf oluşumu önlenmekte ve raf ömrü uzatılmaktadır. Natamisin renksiz, kokusuz ve tadsız bir gıda katkı maddesidir. Kimyasal formülü C33H47NO13 olan Natamisin, ürünlerin içeriklerinde hem toz hem de sıvı formlarda kullanılmaktadır.

Resim
Toz Natamisin (Natamycin)

DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü)' ne göre natamisin maddesinin insan sağlığı için günlük en fazla vücuda alım miktarı 0.3 mg / kg vücut ağırlığıdır (80 kg ağırığındaki bir birey için 24 gram). Natamisin'in toksik etkileri olmasına rağmen fazla miktar tüketildiğinde insan sağlığa zararı olabilmektedir.

Natamisin kullanım alanları
Dünya üzerinde Natamisin maddesi süt ve süt ürünleri, sıvı yağlar, et ve balık ürünleri, yumurta, sebze ve meyveler, alkollü ve alkolsüz içecekler, mayalı gıdalar, sosis ve sucuk benzeri ürünlerin üretildiği sektörlerde kullanılmaktadır.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron