Dang humması nedir? Dengue hastalığı nedir?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Dang humması nedir? Dengue hastalığı nedir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Dang humması nedir? Dengue hastalığı nedir?

Mesajgönderen taNGo » 13-06-2018 11:41

Dengue Fever, Dengi Hastalığı, ya da Dengue Ateşi olarak da bilinen Dang Humması hastalığı özellikle tropikal bölgelerde görünen, ağır grip hastalığına benzer belirtiler gösteren ve tedavi edilemezse ölümcül olabilen viral bir hastalıktır.

Resim

Hastalığın etkeni Dang virüsüdür. Dang virüsü özellikle Aedes cinsi sivrisineklerden insanlara bulaşır. Aedes sivrisinekleri temiz su kaynaklarında bulunmayı sevdiğinden şehir içinde de görülebilmektedir.

Hastalığın belirtileri
Aedes cinsi sivrisineğin ısırması sonrası Dang virüsü deriden kana karışır. Ardından kişide şu belirtiler görülebilmektedir:
- Ani başlayan ve uzun süren ateş
- Baş, eklem, kas ağrısı
- Cilt, burun ve diş etlerinde kanama
* Özellikle tropikal bir ülkede bulunan ya da yakın bir zamanda tropikal bir ülkedeki seyahatten dönen kişilerde bu belirtiler görülüyorsa derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Hastalığın tedavisi
Hastalık, uzman doktor ve sağlık kuruluşları tarafından kişide beliren semptomlara göre tedavi edilir.

Hastalıktan korunma
Dang humması hastalığından korunmak için sivrisinek kovucular, kapalı kıyafetler, pencere telleri, cibinlik v.b. gibi klasik sivrisineklere ve ısırıklarına karşı yöntemler işe yarayabilir.

Dang humması aşısı
Günümüzde dang virüsünden korunmak için herhangi bir aşı bulunmamakla birlikte bu hastalık için dünya sağlık kuruluşları tarafından aşı çalışmaları ve araştırmalar yürütülmektedir.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron