Borosilikat nedir? Borosilikat cam nedir?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Borosilikat nedir? Borosilikat cam nedir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Borosilikat nedir? Borosilikat cam nedir?

Mesajgönderen taNGo » 12-06-2018 11:09

Borosilikat, normal silikat (kum, sodyum-karbonat ve kireçtaşının karışımı) cama bor oksit kimyasal bileşeni eklenmesiyle üretilen bir camdır.

Resim

Borosilikat cam, sıcaklık değişimlerine karşı dayanıklıdır çünkü normal cam gibi genişlemez. Sıcaklıklar arasında daha yumuşak bir geçişe sahiptir ve aynı zamanda farklı sıcaklıklara bile dayanabilir. Bu yüzden borosilikat cam, doğrudan 350 derecelik bir fırına girebilir ve ardından soğuk bir suya sokulduğunda yavaş yavaş sıcaklığa alışacağı ve şok etkisi meydana gelmeyeceği için paramparça olmaz.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.