Staycation nedir? Staycation ne demek?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Staycation nedir? Staycation ne demek? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Staycation nedir? Staycation ne demek?

Mesajgönderen taNGo » 06-11-2017 15:59

Staycation, evde (bulunulan yerde ya da bölgede) tatil yapmak anlamına gelen İngilizce bir kelimedir. İngilizcede stay (kalmak) ve vacation (tatil) kelimelerinden türemiştir. Staycation, son zamanların yeni trendi haline geldi.

Resim

Staycation, aslında ilk başlarda maddi olanaksızlar nedeniyle tatile gidemeyen kişilerin türetmiş olduğu bir kelimeydi. Daha sonra zengin fakir ayrımı yapmadan herkesin yaptığı bir trend haline geldi. Günümüzde maddi durumu iyi olup da tatilini evde otel konforunda geçirenler de bu trende dahil oldular.

Örneğin evini bir otel konforuna dönüştürerek spa hizmetinden, oda servisine, canlı müzikten, akşam yemeğine hizmet satın alarak bu trende dahil olan kişiler binlerce euro harcamaya başladılar. Hatta bu konuda Staycation hizmeti veren ve sadece bu işi yapan firmalar bile var.

Staycation trendi ilk olarak 2010 yılında Amerika ve İngiltere'de ortaya çıktı ve daha sonra tüm dünyaya yayıldı. Şu an Türkiye'de staycation hizmeti veren firmalar da mevcut.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3948
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.