Otofaji Nedir? Otofaji ne demektir?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Otofaji Nedir? Otofaji ne demektir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Otofaji Nedir? Otofaji ne demektir?

Mesajgönderen taNGo » 31-10-2017 16:00

Otofaji, Biyolojik bir terimdir. Bozulmuş hücre içerisinde bulunan lizozomlar tarafından yapılan sindirme olayına Otofaji denir. Başka bir deyişle hücrenin kendisini arındıran ve yenileyen mekanizmasına "otofaji" deniyor.

Resim

Otofaji, kendi kendini sindirmek, ya da kendi kendini yemek anlamlarına da gelmektedir. "Otofaji" adı ilk kez 1963 yılında Belçikalı biyokimyacı Christian de Duve tarafından kullanılmıştır. Ayrıca 2016 yılında Japon hücre biyoloğu Yoshinori Ohsumi, otofaji konusundaki araştırmaları yüzünden Nobel Tıp Ödülü'ne layık görülmüştür.

Resim
Otofaji'deki hücre içi lizozomlar, ünlü oyun Pac-Man'in ana karakterine benzetilmektedir.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.