ALS hastalığı nedir?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan ALS hastalığı nedir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

ALS hastalığı nedir?

Mesajgönderen taNGo » 21-08-2014 15:28

ALS'in açılımı ve tıp dilinde bilinen adı Amyotrofik Lateral Skleroz'dur. Türkçe'de Motor Nöron Hastalığı olarakta bilinmektedir. Milyonda bir görülen ALS, beyin altı (sapı) ve omurilik kısmında bulunan merkez sinir sistemindeki hücrelerin (nöronların) yitirilmesinden dolayı meydana gelen bir hastalıktır. Bu hücrelerin yok olması kas erimesine yol açmaktadır. Kas erimesi, hastalık ilerledikçe yutak ve boğaz kısımlarında görülerek solunum sisteminin çalışmamasına ve maalesef hastalığın ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

ALS hastalığının bilinen hiç bir tedavi yöntemi yoktur. Bu hastalık için nöron hücrelerinin kaybını geciktiren bazı ilaçlar üretilmişse de yaşamı bir kaç ay daha fazla uzatmaktan başka faydası görülmemiştir. Dünya üzerindeki ALS hastalığı vakalarında, hastalık başladıktan sonra yaşamın ortalama 3 - 5 yıl sürdüğü gözlemlenmişse de gerekli sağlık ekipmanları (solunum cihazı v.b.) ve iyi bir bakım ile daha uzun yıllar yaşayanlar da olmuştur.

Resim

Örneğin; ünlü yazar ve fizikçi Stephen Hawking, 21 yaşında ALS hastalığına yakalanmıştır. Hawking şu an 72 yaşındadır. Stephen Hawking, hastalıktan dolayı konuşamadığı için özel yapılmış bir sistem sayesinde söylemek istediklerini bilgisayara dökerek iletişim kurabiliyor ve tekerlekli sandalyeye bağlı olarak hayatını sürdürüyor.

Ülkemizde ise ünlülerden eski Türk milli futbolcu Sedat Balkanlı 1997 yılında ALS hastalığına yakalanmıştır. Sedat Balkanlı, solunum cihazına bağlı olarak yıllar süren yaşam mücadelesini 2009 yılında kaybetmiştir.

ALS hakkındaki diğer tüm sorun ve merak ettikleriniz için Türkiye'de kurulmuş olan ALS MNH derneğinin web sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.als.org.tr/
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Nedir

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.