Şiir nedir?

Yazar: »


Nedir forumunda bulunan Şiir nedir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Bu forumda bildiğimiz / bilmediğimiz ya da dilimize yabancı gelen terimlerin, sözcüklerin anlamları ve sözlük karşılıkları bulunur.

Şiir nedir?

Mesajgönderen dEEp » 24-05-2005 23:50

Şiir,neredeyse dilin doğuşuyla beraber ortaya çıkan bir yazın türüdür..Şiiri tanımlamak için binlerce ifade kullanılmışsa da doğru ve değişmeyecek bir tanıma ulaşmak olanaksız gibi görünmektedir..

Ancak,kendine ait bir dil ya da söylem kullanması,müzik ve sesle yakın ilişki içinde bulunması ve estetik bir etkileme gücünün olması herkes tarafından kabul edilebilecek özelliklerdir..
Şiirin ortaya çıkışı,insanın sesini bulması ve özellikle konuşarak iletişim kurmasını sağlayan bir dil geliştirmesi ile yaşıttır..İnsan günlük konuşma dilinin yanı sıra özellikle değiştirebileceği ya da yansıtabileceğini düşündüğü doğayı etkilemek için bir büyü dili oluşturmuştu..Bu dilin ritmik özellikleri şiir dilinin öncülü olarak algılanabilir..Platon da şiiri tanımlarken "büyülü söz" ifadesini kullanmıştır..

Şiir nedir kısaca özellikleri
Çağlar boyunca türküler şiirsel metinler olarak sözlü yazın örnekleri olarak yaşamışlardır..Her kültürün günlük dil kadar sık kullandığı türkülerin sosyolojik boyutu yazınsal boyutundan daha önde görülmüştür..İşlerini yaparken türkü söyleyen insanlar bireysel ya da grupsal gereksinimlerinden dolayı farklı türlerde şiir geliştirmişlerdir..Bu gereksinim sonucu ortaya çıkan türler Yunan kültürü etkisi altında gelişmiştir..Bu bağlamda ilk gelişen türler lirik,epik ve dramatik şiirdir..
Bunların dışında pastoral,didaktik ve satirik diye adlandırılan türler de şiirde iç farklılaşmanın diğer örnekleridir..

Şiirin özellikleri nelerdir?
Topluma ortak bir duyarlık ve bazen vicdan oluşturmak,insan-doğa ilişkisini düzene koymak,sıradan insanın gözlemleyebildiği halde ifade edemediği olayları ve olguları güzel ve farklı bir dil kullanarak gündeme getirmek ve böylece toplumun sözü olmak gibi işlevleri vardır şiirin..Şiirin işlevi yazıldığı ya da söylendiği döneme bağlı olarak farklılık göstermiştir..Topluma kazandırılmak istenen değerlerin sözcülüğünü yapmış,yenilikleri tanıtmaya çalışmış,demokrasi ve özgürlük kavramlarının kalıcı olmasında önemli pay sahibi olmuştur..
Şair kimdir..?


Şair öncelikle bir yazın insanıdır..Şiir yazan ve söyleyen kişidir.İlkçağlardan günümüze kadar toplumun ileri gelenlerinden,bilici ve sözcü olduğu için toplumun kutsadığı,toplumun ortak duygu ve duyarlıklarının kaynağı olarak görülen ilerici ve dönüştürücü bir kişidir..Ortak duyarlıklar ve değerler toplumdan topluma değişeceği için şairlere evrensel özel değerler yüklemek doğru olmayabilir..Yine de şair kendi toplumunda düşünen,güzel söz söyleyen ve sözü dinlenen bir kişi olarak kabul ve saygı görmüştür..
Şairin toplumdaki işlevi ilkel çağlarda daha keskin çizgilerle belirlenmiş iken günümüzde belirli bir şair rolünden söz etmek daha zordur..Bunun nedeni düşüncenin ve sözün yerini alan yeni değerlerdir diyebiliriz..

Şair yaşadığı dünyayı,olayları ve insanları herkesten farklı algılayan bir kişidir ya da olmalıdır..İzlenimlerini halka aktarırken diğer sanatçılar kadar rahat değildir çünkü ne günlük konuşma dilini kullanabilir ne de düzyazı tekdüzeliğini..Şairin dili diğer tüm yazın türlerinin dilinden üstün ve zahmet vericidir..
Ne dava haramisi, ne entelektüel sanat çığırtkanı, ne ütopya devşirmeni. Kuş olup uçtuk semaya..
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
dEEp
Super Friend
Super Friend
 
Mesajlar: 557
Kayıt: 18-09-2004 04:30
Konum: İstanbul

Mesajgönderen ekilemm » 06-03-2008 22:35

verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim:)
ekilemm
Fast Friend
Fast Friend
 
Mesajlar: 120
Kayıt: 06-03-2008 21:14
Konum: hayatın içinden

Şiir nedir?

Mesajgönderen IshakOZLU » 09-05-2008 23:20

Şiir Nedir?

Yüreğinde esen fırtınaları,kavalının dilinden yaylarada otlayan koyun ve kuzuları ile paylaşan çobanın dilidir.
Ses geçirmez duvarlar arkasında ki mahkumun güneşe hasret gönlünden uçurduğu barış güvercinleri ile sevdiklerine ilettiği mesajdır.
Eli kınalı,gözü sürmeli sevdiceğini sılada bırakıp vatan savunması için cephelere koşan kahraman Mehmetciklerin,geceleri mehtap çıkınca ay ile dertleşmesidir.
Bir lokma ekmek uğruna anasını-babasını memlekette bırakıp giden gurbetçinin kazanırken alnından dökülen teridir.
Yedi düvele hükmeden padişahların, Fermanının yetmediği yerlere ilettiği duygu selidir.
Konuşması ayıp görülen,içindeki fırtınaları güle,bülbüle yönlendiren genç kızların ilmek ilmek dokumasıdır.
Çağlar boyu haksızlığa mahkum görülen sessizlerin derinden gelen iniltileridir.
Yüce yaratıcının yarttığı güzelliklerin anlatımıdır.
Asırlar boyu yaşayan abıhayattır.
Ceylan’ın,Bülbül’ün,Lale’nin ve Toprağın insanla konuşmasıdır.
Koca bir kazana, Çoban, dağların buram buram kokan otlarından bir tutam kekik atar,
Mahkum,taş duvarlardan sızan bir damla su ilave eder.
Mehmetcikler yiğitlik nefesi üfler,Gurbet gurbet gezenler alın terinden bir demet tuz ekler,Padişahlar asaletin özünden katar,Haksızlığa uğrayanlar hak mayası çalar,Ceylan, Miski amberinden,Bülbül yanık sesinden,Toprak kokusundan,Gül, renginden dirhem dirhem ilave eder. Yaradanın güzelliği ilam olur,Genç kızlar sevği ile yoğurur da dilden dile,gönülden gönüle asırlar boyu yaşar gider.
Ben buna şiir diyorum.
ishak Özlü’de tüm canlılar gibi ölümü tadacaktır,lakin bu yazdıkları asırları aşıp ölümsüz yolculuğuna devam edecektir.

İshak ÖZLÜ
IshakOZLU
New Friend
New Friend
 
Mesajlar: 1
Kayıt: 09-05-2008 23:16

Mesajgönderen AsiTane » 19-11-2008 15:19

Şiir anlatılamayan duyguların dışa vurumudur. Kendinizi ifade edemediğinizde çıldırmışlığınızın önüne geçen bir kettir. Muhayyilenizde sadece size ait nesneler vardır kimsenin bilmediği. Kendi bulutunuzu kendi sisinizi ve kendi mağaranızı yaratırsınız.
AsiTane
New Friend
New Friend
 
Mesajlar: 5
Kayıt: 19-11-2008 14:17

Re: Şiir nedir..?

Mesajgönderen taNGo » 17-11-2010 10:55

Şiirin şiirsel anlatımı:

Şiir

Şiir durmayan dalga demektir

Şiir sevgiyle sarmak demektir

Şiir sevgiye köprü demektirŞiir gönül kapısını açmak demektir

Şiir karanlıkta görmek demektir

Şiir yazmak demektir

Şiir gönlü kağıda dökmek demektir

Kısaca şiir sevgi demektir
Dreams
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Re: Şiir nedir?

Mesajgönderen taNGo » 17-10-2017 13:29

Maddeler halinde şiirin özellikleri
 • Şiirler, içerdiği konulara göre türlere ve çeşitlere ayrılır.
 • Şiirler'de birden çok ve çeşitli konular işlenebilir.
 • Şiirlerde kıta, beyit gibi bir sınırlama yoktur.
 • Şiirler, aşk (lirik) şiiri, epik (kahramanlık) şiiri, dramatik şiir olarak konularına göre türlere ayrılırlar.
 • Bazı şiirlerde kafiye (uyak) kullanılabildiği gibi, "serbest şiir" adı verilen bazı şiirler de ise kafiye kullanılmayabilir.
 • Şiir yazılırken bazı edebi sanatlardan (mübalağa, teşbih, intak v.b.) faydalanılabilir.
 • Şiirler genelde dörtlük şeklinde yazılırlar. Buna rağmen, beyit ve nazım şeklinde de yazılabilir.
Dreams
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden


Dön Nedir

 • Benzer başlıklar
  Cevaplar
  Görüntüleme
  Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.