İstanbul'un Fethi tablosu kimin?

Yazar: »


Soru - Cevap forumunda bulunan İstanbul'un Fethi tablosu kimin? konusunu görüntülüyorsunuz...

Ziyaretçiler ya da kullanıcılar tarafından etik kurallar dahilinde sorulan her türlü soruları araştırarak bu forumdan yanıtlıyoruz.

İstanbul'un Fethi tablosu kimin?

Mesajgönderen taNGo » 29-05-2019 11:53

Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmed'in "İstanbul'un Fethi" konulu tablolarının bir çoğunu dönemin ünlü İtalyan ressamı Fausto Zonaro yapmıştır.

Resim
Fausto Zonaro

Fausto Zonaro, Osmanlı döneminde padişah II. Abdülhamid zamanından itibaren resim ve tablolarıyla Osmanlı sarayına hizmet etmiştir. Osmanlı Sarayı'nın Son Ressamı olarak da bilinen Fausto Zonaro; daha çok portre, savaş, tarih ve manzara konulu tablolar üzerinde çalışmıştır.

Resim
İFatih Sultan Mehmed'in İstanbul'a Girişi - Fausto Zonaro

Zonaro, Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'un Fethi sırasında yapmış olduğu tabloları günümüzde en çok bilinen eserleri arasındadır. Özellikle en çok bilinen "Fatih Sultan Mehmed'in İstanbul'a Girişi" adlı tablosu 1903 yılında yapılmıştır. Zonaro, İstanbul'un Fethi ile ilgili ayrıca "Fatih'in ordusuyla Edirne'den İstanbul'a yürüyüşü", "İstanbul Kuşatması Sırasında Fatih'in gemileri karadan yürütme nezareti", ve "Fatih Sultan Mehmed'in Ordularını yönetirken" konulu tablolar da yapmıştır.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Soru - Cevap

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.