1 Mayıs resmi tatil mi? 2 Mayıs tatil olacak mı?

Yazar: »


Soru - Cevap forumunda bulunan 1 Mayıs resmi tatil mi? 2 Mayıs tatil olacak mı? konusunu görüntülüyorsunuz...

Ziyaretçiler ya da kullanıcılar tarafından etik kurallar dahilinde sorulan her türlü soruları araştırarak bu forumdan yanıtlıyoruz.

1 Mayıs resmi tatil mi? 2 Mayıs tatil olacak mı?

Mesajgönderen taNGo » 29-04-2019 13:59

1 Mayıs tatil mi? 30 Nisan yarım gün mü? 2 Mayıs resmi tatil olacak mı?

Ülkemiz de her 1 Mayıs tarihi Emek ve Dayanışma Günü olması sebebiyle resmi tatil sayılmaktadır. 1 Mayıs tarihinde resmi kurumlar, kamu kurum ve kuruluşları ile okullar tam gün tatildir. Bununla birlikte 30 Nisan ya da 2 Mayıs günleri resmi tatil değildir. Aynı şekilde 30 Nisan günü yarım gün tatil değildir.

Resim

Türkiye'de 1 mayıs ne zaman resmi tatil oldu?
İşçi ve Emekçiler Bayramı olarak da bilinen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, günümüzde Dünya'da bir çok ülkede resmi tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de ilk kez 1 Mayıs günü 1923 yılında resmi tatil ilan edilmiş, ve ülke genelinde Amele Günü olarak kutlanmıştır. 1980 darbesinden sonra ise 1 Mayıs kutlamaları iptal edilmiş ve resmi tatil olmaktan çıkarılmıştır. 1980 darbesinden tam 28 yıl sonra, 2008 yılının Nisan ayında, 1 Mayıs gününün Emek ve Dayanışma Günü olarak kutlanması kabul edilmiştir. Ardından tam bir sene sonra ise, 22.Nisan.2009 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen yasa ile 1 Mayıs günü resmi tatil ilan edilmiştir.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Soru - Cevap

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.