Oedipus ve Candide kimin eseridir?

Yazar: »


Soru - Cevap forumunda bulunan Oedipus ve Candide kimin eseridir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Ziyaretçiler ya da kullanıcılar tarafından etik kurallar dahilinde sorulan her türlü soruları araştırarak bu forumdan yanıtlıyoruz.

Oedipus ve Candide kimin eseridir?

Mesajgönderen taNGo » 21-01-2019 15:22

Oedipus ve Candide kimin eseridir? Candide ve Oedipus eserleri kime aittir?

"Oedipus" ve "Candide" adlı eserler dünyaca ünlü Fransız yazar ve filozof Voltaire 'e aittir. Oedipus bir tiyatro oyunu; Candide ise bir kitap olarak Voltaire tarafından yazılmıştır.

Resim
Voltaire (François Marie Arouet)

Voltaire, Oedipus (Oedipe) adlı eseri 1717 yılında hüküm sürdüğü 11 aylık hapis cezası sırasında yazmıştır. Trajedi türünde olan oyun ilk kez 18 Kasım 1718 tarihinde Fransız Devlet Tiyatrosu'nda (Comédie-Française) sahnelenmiştir.

Candide adlı kitap ise 1759 yılının Ocak ayında yayınlanmıştır. Pikaresk ve Hiciv türünde yazılan roman, günümüze kadar bir çok sinema filmine ve tiyatroya uyarlanmıştır.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3948
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Soru - Cevap

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.