Tesbihte neden 99 tane boncuk var?

Yazar: »


Soru - Cevap forumunda bulunan Tesbihte neden 99 tane boncuk var? konusunu görüntülüyorsunuz...

Ziyaretçiler ya da kullanıcılar tarafından etik kurallar dahilinde sorulan her türlü soruları araştırarak bu forumdan yanıtlıyoruz.

Tesbihte neden 99 tane boncuk var?

Mesajgönderen taNGo » 17-12-2018 15:22

Tesbih'de neden 99 tane boncuk bulunur? Tesbih'te neden 99 tane taş vardır?

Resim

Tespih'de 99 tane taş ya da boncuk olmasının sebebi; Yüce Allah'ın (cc) güzel isimlerinin (Esmaül Hüsna) 99 tane olmasından dolayıdır. Müslümanlar tarafından her namazdan sonra ya da istenilen bir vakit; 33 kere Sübhânallah, 33 kere Elhamdülillah, 33 kere ise Allahü Ekber kelimeleri tesbih çekme sırasında zikredilerek toplam 99 sayısına ulaşılmış olur. Ayrıca bir çok hadiste her bir zikrin 33 defa yapılması tavsiye edilmiştir. İmam Aynî'ye göre ise; her bir zikrin 33 defa yapılmasının tavsiye edilmesinin sebebi, bu sayının 3 ile çarpımının sonucu 99 ettiği içindir. İmam Aynî, bu sayı kadar zikir yapan bir kimse Yüce Allah'ın 99 güzel ismini de zikretmiş gibi olduğunu söylemiştir.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3948
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Soru - Cevap

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.