Kan gruplarında kullanılan RH harflerinin anlamı nedir?

Yazar: »


Soru - Cevap forumunda bulunan Kan gruplarında kullanılan RH harflerinin anlamı nedir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Ziyaretçiler ya da kullanıcılar tarafından etik kurallar dahilinde sorulan her türlü soruları araştırarak bu forumdan yanıtlıyoruz.

Kan gruplarında kullanılan RH harflerinin anlamı nedir?

Mesajgönderen taNGo » 17-12-2018 14:54

Kan gruplarında kullanılan R ve H harfllerinin anlamı nedir? RH ne anlama ne gelir?

Kan gruplarının tanımlanmasında kullanılan RH harfleri (A RH+, B RH- v.b. gibi) Rhesus Maymunu adlı maymun türünün ilk iki harfinin kısaltmasıdır. Rhesus Maymunu, Rhesus Macacus, Rhesus Macaque, ya da Hint Şebeği olarak da bilinmektedir. Bu maymun türünün bilimsel adı ise Macaca Mulatta ' dır.

Resim
Rhesus Maymunu

Kan gruplarındaki R ve H harflerinin Rhesus Maymunun ilk harfi olmasının sebebi, kan gruplarındaki ayırıcı özelliklerin araştırılmasında bu maymun türünün kullanılmasıdır. Yeryüzünde kan gruplarının araştırılmasında ve belirlenmesinde Rhesus Maymunu deney olarak kullanılmıştır. Rhesus Maymunu'nun ana vatanı Hindistan'dır. Hindistan'ın da bulunduğu Asya kıtasında bu maymun türüne sıkça rastlanmaktadır.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3947
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Soru - Cevap

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron