Dünya Kadın Hakları Günü ne zaman kabul edildi?

Yazar: »


Soru - Cevap forumunda bulunan Dünya Kadın Hakları Günü ne zaman kabul edildi? konusunu görüntülüyorsunuz...

Ziyaretçiler ya da kullanıcılar tarafından etik kurallar dahilinde sorulan her türlü soruları araştırarak bu forumdan yanıtlıyoruz.

Dünya Kadın Hakları Günü ne zaman kabul edildi?

Mesajgönderen taNGo » 05-12-2018 11:31

Dünya Kadın Hakları günü hangi gün? Dünya Kadın Hakları Günü ne zaman kabul edildi? Dünya Kadın Hakları günü ne zaman kutlanır?

✔️ Her yıl 5 Aralık tarihinde Dünya Kadın Hakları Günü kutlanır. Türkiye'de 5 Aralık 1934 tarihinde Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, anayasada yapılan bir değişiklik ile kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır. Türkiye, bu konuda bir çok Avrupa ülkesine örnek olmuştur. Dünyada ilk kadın hakları bildirgesinin yayınlandığı Fransa dahil bir çok Avrupa ülkesi ise kadınlara seçme ve seçilme hakkını Türkiye'den yıllar sonra tanımıştır.

Resim
5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü

Dünya Kadın Hakları Günü tarihçesi
İnsanlık tarihindeki ilk kadın hakları bildirgesi 1791 yılında Fransa'da yayınlanmıştır. 17. yüzyılda Olympe de Gouges adlı Fransız filozof ve yazar olarak tanınan bir kadın, dünyadaki ilk kadın hakları savunucusu olarak bilinmektedir. Olympe de Gouges, Fransız Devrimi sonrasında kadınların haklarına yönelik duyarsızlıklardan dolayı o dönemde kadın haklarını savunmaya devam etmiş, ancak kadınlara karşı yetersiz önlemler alınması sebebiyle her geçen gün üslubunu daha da sertleştirerek devrimin lideri Maximilien Robespierre 'i eleştirmiştir. Daha sonraları Gouges, bir yazısında ülkede yaşanan kaosun sona ermesi ve hükümetin değişmesi için halk oylamasına gidilip seçim yapılması gerektiğini söylediği için idam cezasına mahkum edilmiştir.

Dünya Kadın Hakları Günü, kadınların insanca yaşaması, her birey gibi özgür haklara sahip olması, tüm kadınların ortak sorunlarının çözümü v.b. gibi konularda farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanır. Ayrıca bu anlamlı günde; demokratik ve çağdaş toplumlarda tüm kadınların siyasetten hukuğa, sağlıktan eğitime ve iş imkanlarına kadar bir çok alanda erkeklerle eşit haklara sahip olduğunun önemi bir kez daha vurgulanır.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3947
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Soru - Cevap

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron