Selçuklu devletinin simgesi

Yazar: »


Soru - Cevap forumunda bulunan Selçuklu devletinin simgesi konusunu görüntülüyorsunuz...

Ziyaretçiler ya da kullanıcılar tarafından etik kurallar dahilinde sorulan her türlü soruları araştırarak bu forumdan yanıtlıyoruz.

Selçuklu devletinin simgesi

Mesajgönderen taNGo » 10-10-2018 13:41

Selçukluların simgesi nedir? Selçuklu Devleti'nin sembolü nedir? Selçuklu devlet arması?

✔️ Selçuk Devleti zamanında arma, bayrak, sanat eserleri v.b. yerlerde çift başlı kartal simgesi kullanılmıştır.

Çift başlı kartal sembolü hakimiyet, güç ve kudreti ifade etmektedir. Kartalın başlarından biri doğu yönüne diğeri ise batı yönüne bakmaktadır. Bu da doğu ve batıdaki uygarlıklar üzerindeki hakimiyeti ve hükümdarlığı simgelemektedir.

Çift başlı kartal simgesinin kökeni Selçukludan önceki eski çağlara dayanmaktadır. Sümerler, Hititler, Asurlar, Bizanslar gibi bir çok Anadolu Uygarlığı kabartma gibi eserlerde çift başlı kartal simgesini kullanmışlardır. Eski zamandaki Türkler'de ise özellikle kılıç kabzalarında çift başlı heykel figürlerine rastlanır.

Kartal, kuş türleri arasında en güçlüsü, hızlısı ve uçarak çok yükseğe çıkabilen bir hayvan olduğundan eski çağdaki uygarlıklar tarafından sıkça kullanılmaktadır.

Resim
Selçuklu Devletinin sembolüi
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3948
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Soru - Cevap

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron