İyileştirilmiş Pil Şarjı nedir? iPhone - iOS

Yazar: »


iPhone forumunda bulunan İyileştirilmiş Pil Şarjı nedir? iPhone - iOS konusunu görüntülüyorsunuz...

iPhone hakkında genel bilgiler, iPhone uygulamaları, iPhone zil sesleri, iPhone oyunları ve iPhone yardım destek forumu

İyileştirilmiş Pil Şarjı nedir? iPhone - iOS

Mesajgönderen taNGo » 20-09-2019 14:30

Daha önce iOS 13 tanıtımı sırasında Apple tarafından çokça bahsedilmemiş olsa da, iOS 13 ile birlikte gelen yeni özelliklerden birisi de İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliği. Dolayısıyla iOS 13 yükledikten sonra bazı kullanıcılar iPhone İyileştirilmiş Pil Şarjı nedir? sorusuna cevap arıyor.

Resim

İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliği sayesinde cihaz, kullanıcıların günlük şarj etme rutinini verilerini öğreniyor ve bu sayede batarya eskime hızı yavaşlatılıyor. Bu nasıl oluyor? diye soracak olursanız şöyle açıklayabiliriz: Örneğin; her gün gece uyuduğunuz vakit telefonunuzu şarjda bırakıyorsunuz ve hiç kullanmıyorsunuz. Bu durumda gecenin bir yarısında telefonuzun pili %80 oranında doluluğa geldiğinde şarj etme otomatik olarak durduruluyor. Sabah uyanmanıza yakın bir sürede ise telefon yeniden şarj olmaya başlıyor ve siz tam uyandığınızda pil %100 doluluğa tamamlanıyor. Böylece pil sağlığının bozulması bir nebze de olsa önlenebiliyor. Ancak bu özelliğin şöyle bir dezavantajlı durumu var; eğer bazı günler sabah erken kalkmanız gerekirse telefonunuzu %80 dolu halde şarjdan almak zorunda kalabilirsiniz. Çünkü cihaz sizin rutininizi algılıyor ve ona göre pil şarjını ayarlıyor.

İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliğini cihazın Ayarlar menüsünden istediğiniz zaman kapatabiliyorsunuz. Ancak Apple pil ömrünün çabuk bitmesini önlemek için bu özelliği kapatmanızı önermiyor ve kapatmaya çalıştığınızda ilk olarak "İyileştirilmiş Pil Şarjı pilin eskime hızını yavaşlatmaya yardımcı olabilir" şeklinde bir uyarıyla karşılaşıyorsunuz.

İyileştirilmiş Pil Şarjı özelliğini kapatmak için; Ayarlar -> Pil -> Pil Sağlığı -> İyileştirilmiş Pil Şarjı menü yolunu takip edebilirsiniz.

Bu arada İyileştirilmiş Pil Şarjı ayarının alt açıklamasında "iPhone, pilin eskime hızını yavaşlatmak için günlük şarj etme rutininizi öğrenir ve telefonunuzu kullanmaya ihtiyacınız olana kadar %80 oranını geçene kadar şarj etmeyi durdurmak için bekleyebilir." gibi tam olarak anlaşılamayan bir açıklama yapılmış. Bu ibare biraz daha anlamlı veya anlaşılabilir olsa kullanıcılar için daha iyi olacağı kanısındayız.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön iPhone

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron