YTL'ye geçişte zorlanıyor musunuz?

Genel ve güncel anketler.

Evet, işler iyice karıştı
3
9%
Hayır, ben zaten çoktan sıfırları atmıştım
17
52%
Bir şey demek için erken zamanla herkes alışır
13
39%

Toplam oy: 33

Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

YTL'ye geçişte çok enteresan durumlarla karşılaşılmış şuana kadar ...

İşte birkaçı ;)

"Eminönü'nde bir taksi durağında elinde kuruş olan Kemal Duman, diğer arkadaşlarını 25 Kuruş'un 250 bin lira olduğuna ikna etmeye çalışıyor. Sıkı tartışmalar sonunda uzlaşılıyor. "
Taksiye binen Ali Rıza Çakıroğlu ise, "Taksiciye 20 YTL verdim. Uzun uzun inceledi. 'Sahte bu para. Normal para ver' dedi. İkna edene kadar beş dakika dil döktüm de paranın üstünü alabildim. Kredi kartından da 17 YTL 50 YKr çekmeleri gerekirken 175 YTL çektiler. Ben fark edince düzelttik" diyor.

Bazı alışverişler ise YTL tartışması nedeniyle yapılamıyor. Topkapı'da el arabasında muz satan İbrahim Sun, YTL'nin kurbanı olduğunu belirterek dün sabah başından geçenleri şöyle anlatıyor: "Nereden çıkardılar bu parayı. Müşteri geldi. 10 YTL verdi, para üstü 7.5 milyon TL verdim. Kabul etmedi. 'YTL olarak para üstü ver' dedi. Ben nereden bulacağım YTL. Kavga ettik, bu yüzden de müşteriyi kaçırdık."

Recep Tokses 25 yıllık simitçi. Artık simitinin yeni değeri 40 kuruş. Eski kuruşlu günleri de hatırlayan Tokses, para birden değişince şaşırdığını ve moralinin bozulduğunu söylüyor: "Sabah 1 YTL verdiler. Önce şaşırdım. Ama sonra 600 bin TL para üzeri verdim. Doğru hesap ama şimdi kendimi kandırılmış, para kaybetmiş gibi hissediyorum. Çalışma isteğim kalmadı valla. Üç beş kuruşun hesabını yapar olduk."

YTL'nin stresini en fazla yaşayanlar arasında halk otobüsü biletçileri de var. İstanbul trafiğinde işlerini hızlı yapmaları gerekiyor. Ancak yılbaşından sonra 1 milyon TL (1 YTL) olan bilet ücreti 1 milyon 100 bin TL (1 YTL 10 YKr) oldu. Ücret artışlarına kuruşların eklenmesinin, İstanbul trafiğini aksatması muhtemel. Biletçi Sedat Yılmaz, ilk YTL deneyimini anlatıyor:

"Bir teyze 5 YTL verdi. Elinde 100 bin TL gördüm. '100 bin TL'yi ver sana 4 milyon TL vereyim' dedim. İş çok karıştı. Teyze bağırdı, çağırdı. Parayı vermedi. Başka biri de sabah sabah, 'YTL çıktı diye bizi kazıklıyorsunuz. Zam yapıldığı yalan' diye bağırdı. Otobüste kavga çıkıyordu. Birine de YTL vermek istedim, sahte sanıp almadı. Bir arkadaş da 10 kuruş alacağına bir kuruş almış, zarar etmiş. Bizim otobüse aynı anda 10 kişi biniyor. Biz bu işlerin altından nasıl kalkacağız bilmiyorum. Trafikte kuruş hesabı yapmak zor olacak. Yaşlıları ikna etmek daha zor olacak"

Gazete bayileri de kuruş telaşında. Eminönü'ndeki büfe işletmecisi Murat Avcı, "Bir teyze gazete aldı. 1 YTL verdi. Kuruş olmadığı için 750 bin lira verdim. Fazla para verdiğimi sandı. Bir türlü ikna olmadı. Hep böyle olursa işlerim çok yavaşlar. Hem benim bozuk para kâselerim var. Alışkanlık oradan para üstü veriyorum. Şimdi çok farklı bozuk para olacak. Nasıl yetişeceğiz" diyor..

Görme engelli işportacılar Ergün Engin ve Yahya Uygun ise YTL ile TL'yi nasıl ayıracaklarını bilmiyor. Görme engellilere bu konuda bilgi verilmediğini söyleyen Engin şöyle konuştu: "Şimdiki bozuk paraları boyutlarından, kalınlıklarından ayırıyoruz. Kuruşları nasıl ayırt edeceğiz. Bizi düşünen kimse yok."

e-kolay'dan alıntıdır

Peki ya siz :?:
Kullanıcı avatarı
ShepneM
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen ShepneM »

benim için $imdilik bi sorun yok çünkü daha kuru$la bi i$im olmadı ytL hesabıda zor diil zaten..
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

Ben şu noktalara, virgüllere taktım. 25.00 YTL ile 25,00 YTL arasındaki farkı bilmeyenler olursa hapı yutarmışız gibi geliyor bana ve ben de karıştırıyorum bu durumu.
Kullanıcı avatarı
MARTI
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum

Mesaj gönderen MARTI »

Niye ki Vi$ne'cigim, sonucta 25 YTL anlamini ibraz etmiyor mu ikisi de?

Valla ben daha yabancisiyim, Mart basi YTL'na gecis yapacagim:)

Bana biraz karisti gibi geldi ama..
Kullanıcı avatarı
Eternity
Site Admin
Site Admin

Mesaj gönderen Eternity »

Çok fazla karıştırdığımı söyleyemem hatta alışverişlerimde eski para üzerinden konuşmaktansa, ytl ibaresini kullanıyorum. Bu şekilde hem kendim hem karşımdaki kişi için daha sağlıklı oluyor.
Kullanıcı avatarı
c|ost
Best of TurkiyeForum
Best of TurkiyeForum
İletişim:

Mesaj gönderen c|ost »

Çok karışık. Alışmam uzun zaman alacak. Özellikle markete girdiğim zaman moralim bozuluyor. Alıştığım fiyatlar yerine 2,75 YTL gibi ibareler olunca ister istemez çelişkiye düşüyorum. Bence bol sıfırlı günler daha rahattı.

Bir gazete haberinde okumuştum, kredi kartıyla alışveriş yapan ve iki poaça alıp 13 milyar TL veren bir şahısın yerinde olmak istemezdim. Bu kaos kısa süre içinde çözüme ulaşır umarım.
[dropshadow=#ffffff][i][color=#ff00ec][b]Bugün Yüreğimde KOCAMAN bir gül kokusu var...[/b][/color][/i][/dropshadow]
ZOYA

Mesaj gönderen ZOYA »

walla ben YTL ye gecmeden ve gectikten sonrada hiç bi sorun yaşamadım ama psikolojik olarak insan fakirleştigini hissediyor :)) herde 6 sifirli TL nerde ondalık hanelerini hesaplamak zorunda kaldıgımız YTL :)

ya bana 10 lira lazım demek te hiç kolay degil dil açısından, bi tuhaf oluyo insan:)))

nakit kullanımda bi sorun çıkmıyo ama pos cihazlarından alışveriş yaparken aman ha dikkatli olun binlercesini duyduk böyle bir kargasa hakkında.. hatta gecenlerde bi arkadaşım söyledi benzin istasyonunda calisan bi arkadasi 40.000.00 TL tutarındaki benzin için yanlislikla pos dan 40 KURUŞ çekmiş:) düşünün yani.. adam herkese bu uygulamayı yapsa battı benzin istasyonu :)

Ama YTL ye herkesin kısa bir sürede alışacagını düşünüyorum.. nede olsa Para hesabında herkes dikkatli olmak zorunda..
Kullanıcı avatarı
vişne
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen vişne »

vişne yazdı:Ben şu noktalara, virgüllere taktım. 25.00 YTL ile 25,00 YTL arasındaki farkı bilmeyenler olursa hapı yutarmışız gibi geliyor bana ve ben de karıştırıyorum bu durumu.
Benim demek istediğimi şu yazı en iyi açıklar sanırım ;

Kuruşun önemi

Ferhat Selçuk Kılavuz iki dekont göndermiş. İkisi de on bin iki yüz elli lira seksen kuruş..
Yapı Kredi şöyle yazmış: 10.250,80 YTL Garanti Bankası şöyle: 10,250.80 YTL Ne farkı var demeyin. Nokta ve virgül yerlerine dikkat.
Birinci yazılım doğru ise, ikinci 10 lira 25 kuruş 080 de kuruş küsuratı demek.
İkinci doğru ise, birinci 10 lira 25 kuruş 080 santim anlamına gelir..
Siz yanılmaz, şaşırmazsınız ama, bilgisayarın aklı böyle şeylere ermez. Onun mantığı yok, kendisine verilen emri aynen uygulaması vardır.
Yapı Kredi ve Garanti dekontları bankalar arası havuzda karşılaştı mı, ortalık birbirine girer.
Acil müdahale gerekiyor.. Çok acil..

Kuruşlar başımıza çok iş açacak..
Bilgisayarlar sadece lira üzerine ayarlı idi... Sadece lira olarak yazılıyordu..
5 milyon liralık mal aldınız?... Kız kasada yazıyordu..
5 000 000.
Bilgisayar da okuyordu. 5 milyon lira!..
Şimdi durum karışık..
500 yazdınız mı bilgisayar bunu 500 kuruş olarak algılıyor. Yani 5 YTL..
500 lira yazacaksan 500 nokta 00 yazman gerek.. 500.00..
Kasadaki kız bu nokta ve iki sıfırı koymazsa, sizin kartınızdan 500 kuruş, yani 5 lira kesilir. Kasiyer kız da 495 lira açık verip maaşından taksitle öder..
Yazar kasalar ve kredi kart makineleri bu yıl çok karışacak, çok!..

(Sabah gazetesinden alıntıdır.)
Kullanıcı avatarı
haticeozmen
Super Friend
Super Friend

Mesaj gönderen haticeozmen »

evet bir süre karşılıklar olacaktır.hayatımızın parçası olan paradan birkaç sıfır atılması gerçekten kafa karıştırıyo ama kısa sürede alışılacağını ve daha rahat işlemler olacağına inanıyorum.
Kullanıcı avatarı
dJ4
Co-Admin
Co-Admin

Mesaj gönderen dJ4 »

Öyle diyonuzda benim gördüğüm kredi kartı makineleri şu sistemde çalışıyodu bütün sistemleri o hale getriseler sorun çıkmaz sanırım, sistem şu ;

..,.. halinde duruyo ve siz bir sayı girdiğinizde ..,.1 oluyo mesela buda 1 kuruş olduğunu anlamayı kolaylaştırıyo diyelim ki 25 lira 50 kuruş yazcan sırasıyla ..,.2 - ..,25 - .2,55 - 25,50 yazman gerekiyo ... böyle olmayan sistemleride bu sisteme dönüştürseler sanırım sorun çıkmaz ...