Türkiye ekonomisindeki rekor daralmayı dünya basını da yazdı

Yazar: »


Gizli Gerçekler forumunda bulunan Türkiye ekonomisindeki rekor daralmayı dünya basını da yazdı konusunu görüntülüyorsunuz...

Tüylerimizi ürpertecek yazılar, gerçekte yaşanmış korkunç olaylar, Efsaneler, Metafizik, Komplo Teorileri, Parapsikoloji.

Türkiye ekonomisindeki rekor daralmayı dünya basını da yazdı

Mesajgönderen m4ng0 » 02-07-2009 07:10

Resim

“İlk çeyrekteki küçülme, Türkiye’yi, krizin, en çok vurduğu Avrupa ülkeleri olan Letonya ve Estonya’nın da bulunduğu lige soktu"

Wall Street Journal, Türkiye’de ilk çeyrekte meydana gelen “rekor” küçülmenin, dikkatlerin yeniden olası bir IMF kredisine odaklanmasına yol açtığını bildirirken “İlk çeyrekteki küçülme, Türkiye’yi, krizin, en çok vurduğu Avrupa ülkeleri olan Letonya ve Estonya’nın da bulunduğu lige soktu” yorumunu yaptı.
Resim
Türk ekonomisinde ilk çeyrekte meydana gelen yüzde 13.8’lik küçülme, yurt dışında da yankı buldu. Wall Street Journal gazetesince yayımlanan bir haberde “rekor” olarak nitelenen daralmanın, dikkatlerin yeniden olası bir IMF kredisine odaklanmasına yol açtığı belirtilerek “İlk çeyrekteki küçülme, Türkiye’yi, krizin en çok vurduğu Avrupa ülkeleri olan Letonya ve Estonya’nın da yer aldığı lige soktu” görüşü dile getirildi.

ABD’nin borsa ve finansal çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal tarafından yayımlanan haberde Türkiye ve AB ülkelerinden İrlanda’da açıklanan “rekor” küçülmelere dikkat çekilirken “En kötü vurulan ekonomilerden ikisi Türkiye ve İrlanda" denildi.
Resim
"TÜRK EKONOMİSİ BU YIL YÜZDE 7 KÜÇÜLEBİLİR"

Haberde Goldman Sachs’ın analisti Ahmet Akarlı’nın değerlendirmelerine de yer verildi. Akarlı, Türkiye’deki GSYİH’nın bu yılda yüzde 7’lik bir düşüş gösterebileceğini vurgularken bunun da hükümetin yüzde 3.6’lık düşüş tahmininin bir katı olduğuna işaret edildi.

Beklenenden büyük küçülmeye karşın Türk lirasının dolara karşı yüzde 0.5 değer kazanması ise haberde, yatırımcıların yeni bir stand-by anlaşması beklentisine bağlandı.
Resim
Wall Street Journal’daki haberde, Royal Bank of Scotland yükselen piyasaları baş analisti Timothy Ash’in değerlendirmesi de aktarıldı.
Ash, büyümedeki büyük küçülmenin, hükümeti “reel ekonomideki daralmanın büyüklüğü konusunda IMF’nin projeksiyonlarına yaklaşmasına neden olacağını ve IMF ile anlaşma yapılacağı umudunu artıracağı”nı söyledi.
Resim
Haberde Türkiye’de tüketici güveninin, gerileyen borçlanma ve yakıt maliyetleri sayesinde son aylarda arttığı da vurgulandı.

KAYNAK:exisehir.com
Resim
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
m4ng0
Slow Friend
Slow Friend
 
Mesajlar: 30
Kayıt: 15-03-2009 22:32

Dön Gizli Gerçekler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron