İlkbahar Ekinoksu neye denir? 21 Mart'ta ne olur?

Yazar: »


Haberler forumunda bulunan İlkbahar Ekinoksu neye denir? 21 Mart'ta ne olur? konusunu görüntülüyorsunuz...

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

İlkbahar Ekinoksu neye denir? 21 Mart'ta ne olur?

Mesajgönderen taNGo » 22-03-2019 09:45

İlbahar Ekinoksu ya da İlkbahar Gündönümü her yıl 21 Mart tarihinde yaşanır. Bu tarihte gece ile gündüz süreleri ülkemizin de bulunduğu Kuzey Yarımküre'de birbirine eşit olur.

Resim

İlkbahar ekinoksu ile birlikte Kuzey Yarımküre'de ilkbahar mevsimi, Güney Yarımküre'de ise sonbahar mevsimi başlar. 21 Mart tarihinden itibaren Kuzey Yarımküre'de gündüzler gecelere göre uzamaya başlarken, Güney Yarımküre'de ise tam tersi olur. Ayrıca Kuzey Kutbunda 6 ay sürecek gündüzler; Güney Kutbunda ise 6 ay sürecek geceler başlar.

Kuzey Yarımküre'de 21 Mart tarihinden 21 Haziran tarihine kadar gündüzler, gecelere göre daha uzun olmaya başlar. 21 Haziran'dan itibaren gündüzler yavaş yavaş kısalmaya başlar. 21 Eylül tarihinde ise yine gece gündüz eşitliği olur ve sonbahar mevsimi yaşanır. Bu tarihten sonra ise gündüzler kısalmaya; geceler ise uzamaya başlar.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3948
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Haberler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.