Gergedan gribi nedir? Gergedan gribi diye bir şey var mı?

Yazar: »


Haberler forumunda bulunan Gergedan gribi nedir? Gergedan gribi diye bir şey var mı? konusunu görüntülüyorsunuz...

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

Gergedan gribi nedir? Gergedan gribi diye bir şey var mı?

Mesajgönderen taNGo » 26-12-2018 16:32

Kış mevsimi ve bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasıyla birlikte son dönemlerde gergedan gribi ya da gergedan virüsü adı verilen bir hastalık konuşuluyor. Bir çok kişi gergedan gribi nedir? gergedan gribi nasıl bulaşır? gibi sorulara yanıt arıyor. Peki gerçekten gergedan gribi diye bir hastalık var mı?

Resim


Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye'nin 21 şehrinden alınan örneklerden oluşan raporunda bulaşıcı hastalık oranlarının %41.4'e kadar çıktığı belirtildi. Bu raporun ardından sosyal medya ve bazı yayın kanalları tarafından hastalıkların sebebinin gergedan virüsü yüzünden kaynaklandığı yönünde iddialar ortaya atıldı. Ancak uzmanlar gergedan virüsü diye bir şey olmadığını, ortaya atılan iddiaların hastalığa neden olan virüsün yanlış kelime tercümesinden kaynaklandığı söyledi.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre; nezle, grip gibi hastalıklara neden olan virüslerin Rhinovirus olduğunu, Gergedan kelimesinin İngilizcesinin ise Rhinoceros olduğunu, ancak bu iki kelime karıştırılarak hastalığın adının yanlışlıkla gergedan virüsü olarak adlandırıldığını açıkladı.

Rhinovirus nedir?
Rhinovirus kelimesi, Yunanca "Rhinos" sözcüğünden türemiş Rhino kelimesinden ortaya çıkmıştır. Türkçe'de ise Rhino kelimesinin anlamı ise "burunla ilgili" demektir. Dolayısıyla Rhinovirus kelimesinin Türkçe karşılığı "Burunla ilgili virüs" anlamına gelmektedir.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3947
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Haberler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.