En uzun gece hangi tarihte yaşanır?

Yazar: »


Haberler forumunda bulunan En uzun gece hangi tarihte yaşanır? konusunu görüntülüyorsunuz...

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

En uzun gece hangi tarihte yaşanır?

Mesajgönderen taNGo » 20-12-2018 12:06

Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu dünyanın Kuzey Yarımküresinde her yıl 21 Aralık tarihinde en uzun gece (Kış Gündönümü) yaşanıyor.

Resim

Güneş ışınlarının Oğlak Dönencesi'ne dik olarak geldiği tarih olan 21 Aralık'ı 22 Aralık'a bağlayan gece Kuzey Yarımküre'de en uzun gece yaşanır. Kış Gündönümü, Kış solstisi, 21 Aralık ekinoksu ya da İngilizce'de Winter Solstice olarak da bilinen bu gecede Dünya'nın kuzey yarım küresinde en uzun gece; güney yarım küresinde ise en uzun gündüz yaşanır.

Resim

21 Aralık tarihinden itibaren Türkiye'nin de bulunduğu Kuzey Yarımküre'de gündüzler uzamaya, geceler ise kısalmaya başlar. Süre olarak kuzey illerimizde güney illerimize göre daha uzun gece yaşanır.

21 Aralık en uzun gece hangi il?
21 Aralık tarihinde Türkiye'de en uzun gece Karadeniz bölgesindeki Sinop ilimizde yaşanıyor. 21 Aralık'ta, Sinop ilimizde gece süresi 15 saat 6 dakika, gündüz süresi ise 8 saat 54 dakika sürüyor.

21 Aralık en kısa gece hangi il?
21 Aralık tarihinde Türkiye'de en kısa gece ise Akdeniz bölgesindeki Hatay ilimizde yaşanıyor. 21 Aralık'ta, Hatay ilimizde gece süresi 14 saat, gündüz süresi ise 10 saat sürüyor.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3948
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Haberler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron