Geminid meteor yağmuru ne zaman? Nasıl izlenir?

Yazar: »


Haberler forumunda bulunan Geminid meteor yağmuru ne zaman? Nasıl izlenir? konusunu görüntülüyorsunuz...

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

Geminid meteor yağmuru ne zaman? Nasıl izlenir?

Mesajgönderen taNGo » 13-12-2018 09:38

2018 yılı içerisindeki son meteor yağmuru, Geminid meteor yağmuru (İkizler meteor yağmuru) bu gece başlayacak. Bu muhteşem gökyüzü şölenini çıplak gözle izleyebilmek için bulunduğunuz şehirde havanın açık olması, ve yüksek bölgelerin tercih edilmesi gerekiyor.

Resim

Geminid göktaşı yağmuru ne zaman?
Geminid göktaşı yağmuru 13 Aralık'ı 14 Aralık'a bağlayan gece gerçekleşiyor.

Geminid meteor yağmuru nasıl oluşur?
Yıl içerisinde gerçekleşen diğer meteor yağmurlarının aksine Geminid meteor yağmuru, 3200 Phaethon adlı bir yıldızın güneş etrafında dönerken arkasında bıraktığı taş kalıntıları ile oluşuyor.

Geminid meteor yağmuruna Dünya'dan bakıldığında saatte 40 - 50 yıldız kayması oluyormuş gibi görünüyor.

Geminid meteor yağmuru nasıl izlenir?
Geminid meteor yağmuru dünyadan çıplak gözle izlenebiliyor. Meteor yağmurunu izlemek için şehrin aydınlık olmayan ve yüksek bölgeleri tercih edilmeli. Ayrıca gökyüzünde ay ışığına yakın olmayan taraflara bakılması gerekiyor.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Haberler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron