Dünya İnsan Hakları Günü nedir? Ne zaman kutlanır?

Yazar: »


Haberler forumunda bulunan Dünya İnsan Hakları Günü nedir? Ne zaman kutlanır? konusunu görüntülüyorsunuz...

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

Dünya İnsan Hakları Günü nedir? Ne zaman kutlanır?

Mesajgönderen taNGo » 10-12-2018 14:34

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 'nin 10 Aralık 1948 tarihinde kabul edilmesiyle birlikte, her yıl 10 Aralık günü Dünya İnsan Hakları Günü olarak kutlanır.

Resim

Dünya İnsan Hakları Günü, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi'nin yayınlandığı 10 Aralık 1048 tarihinden beri her yıl dünya çapında kutlanmaktadır. Dünya İnsan Hakları Günü, insan hak ve hürriyetlerinin önemine değinerek; günümüzde hala tam olarak korunmayan insan haklarının etkin bir şekilde korunmasına, bunun için gerek devletler, gerekse toplum kuruluşlarının gereken önlemleri almaya özen göstermesine, ve insan haklarının ne kadar önemli olduğuna bir kez daha dikkat çekmek amacıyla kutlanır.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi nasıl ortaya çıktı?
II. Dünya Savaşı'nın olumsuz koşullarından sonra gerek duyulan ve 1948 yılının Haziran ayında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan İnsan Hakları Evrensel Bildirisi, 10 Aralık 1948 tarihinde BM Genel Kurulu tarafından kabul edilmiştir. 30 maddeden oluşan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi, Birleşmiş Milletler'e üye devletlerin gerek kendi toplumlarında gerekse yönetimi altındaki toplumlarda insan hak ve özgürlüklerine saygılı olmasını, insan haklarını korumak için etkin olarak çaba göstermesini ve insan haklarının global çapta tanınmasını amaç edinerek Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilmiştir.

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin tamamını okumak için tıklayın

Toplam 30 maddeden oluşan İnsan Hakları Evrensel Bildirgesinin ilk maddesi; "Tüm insanlar özgürdür. Hak ve onur bakımından eşit doğarlar. Ayrıca tüm insanlar akıl ve vicdana sahiptir. İnsanlar birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar." olmuştur. Bu madde bazı kesimler tarafından "her insanın ekonomik olarak eşit doğmadığını, dolayısıyla bu durumun eşitlik ve hak sayılmayacağı" yönünde eleştirilmektedir.

10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü Kutlu Olsun!
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Haberler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Bing [Bot] ve 2 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.