Dünya Çocuk Hakları Günü nedir? Ne zaman kutlanır?

Yazar: »


Haberler forumunda bulunan Dünya Çocuk Hakları Günü nedir? Ne zaman kutlanır? konusunu görüntülüyorsunuz...

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

Dünya Çocuk Hakları Günü nedir? Ne zaman kutlanır?

Mesajgönderen taNGo » 20-11-2018 15:03

Çocukların eğitim, sağlık, beslenme, yaşam standardı, korunma, özgürlük gibi temel haklarına dikkat çekmek için Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Dünya Çocuk Hakları Günü her yıl 20 Kasım tarihinde kutlanır.

Resim

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen ve resmi olarak 2 Eylül 1990 tarihinde yürürlüğe giren Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi, Türkiye dahil toplam 142 ülke tarafından imzalanıp kabul edilmiştir. Çocuk Hakları Sözleşmesi amacı, çocukların haklarını korumaktır. Sözleşmeyi imzalayan bütün ülkelerin yükümlülüğü ise, sözleşmedeki tüm maddelere uyup hayata geçirmektir. Ayrıca sözleşmeye taraf ülkelerin sözleşmedeki yükümlülüklerini yerine getirip getirmediğini kontrol etmek amacıyla sözleşmenin 43. maddesi uyarınca Çocuk Hakları Komitesi kurulmuştur. Çocuk Hakları Komitesi, alanında uzman 18 üyeden oluşmaktadır ve sözleşmeye taraf ülkelerin yükümlülüklerini yerine getirip getirmedikleri, çocuk hakları konusunda alınan önlemleri ve konuyla ilgili taraf ülkelerin ne derece ilerleme kaydedildiği konusunda rapor hazırlayıp komiteye sunarlar.

197 ülke tarafından imzalanan Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin Birleşmiş Milletler tarafından kabul edildiği 20 Kasım tarihi, her yıl Dünya Çocuk Hakları Günü olarak kutlanmaktadır. Dünya Çocuk Hakları Gününün amacı Çocuk Hakları Sözleşmesindeki çocuk hakları ile ilgili tüm maddelere dikkat çekmek ve farkındalık yaratmaktır. Dolayısıyla çocukların eğitim hakkı, korunma hakkı, gelişme hakkı, düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı, insana yakışır bir şekilde yaşama hakkı, sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı, yeterli beslenme hakkı gibi daha bir çok hak ve özgürlüklerinin başta aile ve devlet olmak üzere tüm sorumlular tarafından yerine getirilmesi ve çocukların bu haklarının kesinlikle suistimal edilmemesi gerektiği Dünya Çocuk Hakları Gününde bir kez daha vurgulanmaktadır.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Haberler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.