Deri atıkları kozmetik ürün olacak

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
İletişim:

Deri atıkları kozmetik ürün olacak

Mesaj gönderen taNGo »

ResimEge Üniversitesi (EÜ) Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği'nde ''Deri endüstri katı atıklarının kozmetik sanayisinde kullanım olanaklarının araştırılması'' konusunda bir proje geliştirildiği bildirildi.

EÜ Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selime Çolak, yaptığı açıklamada, deri sanayisine giren ham derinin sadece yüzde 20-25'inin mamul deriye dönüştürülebildiğini, geri kalan kısmının ise atık formatında çevreye bırakıldığını kaydetti.

Çolak, katı atıkların en fazla ortaya çıktığı aşamanın ''tabaklama öncesi işlem basamakları'' olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

''Bu işlemlerden kaynaklanan katı atıkların genel kompozisyonlarında, doğal yağlar, proteinler, su, kıl, tuz ve benzeri unsurlar bulunur. Deri sanayisi için atık olarak nitelenen ve tehlikeli atıklar olarak nitelendirilmesi nedeniyle evsel atık depolama alanlarına kabul edilmeyen bu atıkların bertaraf edilmesi, birçok soruna neden olabilir. Aslında, bunların önemli bir kısmı kollegen içeriği yüksek olan proteinlerden oluşur ve değerlendirilebilir nitelik taşımaktadır.''

Kollegenin doğada bulunan proteinler arasında önemli bir yer tuttuğunu belirten Çolak, ''Kollegen, özellikle kozmetik preparatlarda kullanılan etken maddelerden biridir. Yapılması düşünülen çalışmada kollegenin bu özelliğinden yararlanılarak, deri üretim süreci sırasında oluşan etleme ve budama atıklarının kozmetik sanayisinde krem üretiminde kullanılabilirliği ve cilt üzerinde etkilerinin araştırılması planlanmaktadır'' dedi.

Kaynak: Hürriyetim
Dreams