Deri atıkları kozmetik ürün olacak

Yazar: »


Haberler forumunda bulunan Deri atıkları kozmetik ürün olacak konusunu görüntülüyorsunuz...

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

Deri atıkları kozmetik ürün olacak

Mesajgönderen taNGo » 12-11-2003 18:53

ResimEge Üniversitesi (EÜ) Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği'nde ''Deri endüstri katı atıklarının kozmetik sanayisinde kullanım olanaklarının araştırılması'' konusunda bir proje geliştirildiği bildirildi.

EÜ Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selime Çolak, yaptığı açıklamada, deri sanayisine giren ham derinin sadece yüzde 20-25'inin mamul deriye dönüştürülebildiğini, geri kalan kısmının ise atık formatında çevreye bırakıldığını kaydetti.

Çolak, katı atıkların en fazla ortaya çıktığı aşamanın ''tabaklama öncesi işlem basamakları'' olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

''Bu işlemlerden kaynaklanan katı atıkların genel kompozisyonlarında, doğal yağlar, proteinler, su, kıl, tuz ve benzeri unsurlar bulunur. Deri sanayisi için atık olarak nitelenen ve tehlikeli atıklar olarak nitelendirilmesi nedeniyle evsel atık depolama alanlarına kabul edilmeyen bu atıkların bertaraf edilmesi, birçok soruna neden olabilir. Aslında, bunların önemli bir kısmı kollegen içeriği yüksek olan proteinlerden oluşur ve değerlendirilebilir nitelik taşımaktadır.''

Kollegenin doğada bulunan proteinler arasında önemli bir yer tuttuğunu belirten Çolak, ''Kollegen, özellikle kozmetik preparatlarda kullanılan etken maddelerden biridir. Yapılması düşünülen çalışmada kollegenin bu özelliğinden yararlanılarak, deri üretim süreci sırasında oluşan etleme ve budama atıklarının kozmetik sanayisinde krem üretiminde kullanılabilirliği ve cilt üzerinde etkilerinin araştırılması planlanmaktadır'' dedi.

Kaynak: Hürriyetim
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3945
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Haberler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron