2011 Babalar Günü 18 Haziran'da kutlanacak

Yazar: »


Haberler forumunda bulunan 2011 Babalar Günü 18 Haziran'da kutlanacak konusunu görüntülüyorsunuz...

Ana Sayfa'da yayınlanan güncel haberler.

2011 Babalar Günü 18 Haziran'da kutlanacak

Mesajgönderen taNGo » 02-06-2011 00:07

Resim Babalar Günü, her yıl olduğu gibi bu yıl da Haziran ayının 3. Pazar günü Türkiye ve bir çok Dünya ülkesinde kutlanacak.

Anneler Günü kadar eski olmasada Babalar Günü de tarihin eski dönemlerinden beri Dünya'da bir çok ülkede kutlanıyor. Ülkemizde bu yıl Babalar Günü 18 Haziran 2011 Pazar günü kutlanacak ve bu gün babalarımıza verilen değeri, onların hayatımızdaki yeri ve anlamının hatırlanacağı özel günlerden birisi olacak.

Babalar Günü Tarihçesi

Babalar Günü'nün ilk kez Antik Roma uygarlığında var olduğu düşünülüyor. Ancak Babalar Günü, kesin olarak bilinen bilgilere dayanarak tarihte ilk kez 19 Haziran 1910 tarihinde Amerika'nın Washington eyaletinde kutlanmış ve diğer eyaletlere yavaş yavaş yayılmıştır; 1924 yılından itibaren ise yine Amerika'da resmi olarak kutlanmaya başlanmıştır. Avrupa'nın bazı ülkelerinde ise 1954 yılından itibaren yayılarak kutlanmaya başlanmıştır. Önceleri her yıl 19 Haziran tarihinde kutlanan Babalar Günü, 1966 yılında Amerika'nın dönem başkanı Lyndon Johnson tarafından her yıl Haziran ayının 3. pazar günü kutlanacağı açıklanmıştır.

Babalar Günü, Türkiye dahil olmak üzere bir çok ülkede Haziran ayının 3. Pazar günü kutlanmasına karşın; Almanya, İtalya, Portekiz, İspanya, İsviçre, Rusya, Romanya, Danimarka, Avusturya, Güney Kore, Avustralya, Yeni Zelanda, Vietnam, Litvanya, Belçika ve Ekvador gibi bazı ülkelerde ise farklı tarihlerde kutlanır.

Babalar Günü'nün Türkiye'de ilk kez hangi tarihte kutlandığı hakkında ise kesin bir bilgi mevcut değil.
Dreams
Paylaş:
Kullanıcı avatarı
taNGo
WebMaster
WebMaster
 
Mesajlar: 3935
Kayıt: 23-06-2003 20:54
Konum: Geriden

Dön Haberler

  • Benzer başlıklar
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: MSN [Bot] ve 2 misafir

Bilgilendirme

Sitemize kayıt olan bazı kullanıcılar forumlarımıza mesaj/başlık/konu/içerik gönderme veya yazma yetkisine sahip olurlar.Bu nedenle bu kayıtlı kullanıcılar sitemiz üzerine ya da forumlarımıza direkt olarak (önceden onaysız) mesaj gönderebilmektedirler. turkiyeforum.com yöneticileri ve yardımcıları bu kullanıcılar tarafından yayınlanabilecek her türlü uygunsuz, etik kurallara aykırı, site kurallarımıza aykırı, telif haklarının ihlalini içeren, yasa dışı v.b. içerikleri/mesajları/ögeleri tespit eder etmez derhal ilgili konuyu/mesajı/başlığı/yazıyı site üzerinden sileceklerdir/yayından kaldıracaklardır ve gerekirse kullanıcının IP adresini tespit edip ilgili kullanıcıyı siteden uzaklaştıracaklardır. Yine de her türlü duruma karşı tarafımızdan tespit edilemeyen, gözümüzden kaçan, takip edilemeyen bu tarz ilgili kurallara ya da yasalara aykırı unsurlar bulursanız İletişim formunu ya da admin @ turkiyeforum.com e-posta adresini kullanarak bize bildirebilirsiniz.

cron